Prościej, niż milczeć, jest kłamać, czyli Mokradełko w Teatrze Nowym

Krzywdy zamiatane są pod dywan – awantury i pobicia, do których dochodzi za ścianą są niesłyszalne, a blizny na ciałach dzieci – niewidzialne. W oparciu o znakomity tekst reportażystki nominowanej do Literackiej Nagrody Nike Mikołaj Grabowski przygotował spektakl o niebywale trudnym i ważnym zjawisku społecznym.

7 listopada w Teatrze Nowym odbędzie się premiera spektaklu “Mokradełko” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Reżyser buduje świat, w którym przez “ogłupienie” i “lęk przed prawdą” bohaterowie dzieła Katarzyny Surmiak-Domańskiej stają się figurami ludzkiej paniki, tchórzliwości, nieumiejętności zrozumienia, braku wiedzy oraz osamotnienia.
– Mnie bardzo cieszy, że możemy ten drastyczny problem opisać w takiej formie, ale też że możemy dotknąć tutaj kwestii zawoalowania pewnych problemów, które są bardzo poznańskie – mówi Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu. – Problemów, które dotykają poznańskiej chóralistyki i poznańskiego kleru, a o których nie musimy mówić wprost, bo wystarczy wystawić “Mokradełko”. Właściwie mamy metaforę poznańskich wydarzeń.

“Mokradełko” to spojrzenie na Halszkę Opfer — autorkę głośnego “Kato-taty” — oczami osób z jej najbliższego otoczenia: męża, sąsiadek, teściowej, lekarki. Jak widzą kogoś, kto wybrał sobie pseudonim „Ofiara”, ale nie zachowuje się jak na ofiarę przystało?
– Temat jest bardzo gorący, ojciec wykorzystywał swoją córkę przez lat dwadzieścia, przypadków pedofilii wiadomo jest coraz więcej albo coraz częściej są ujawniane – mówi Mikołaj Grabowski, reżyser spektaklu “Mokradełko”. – Sprawa pedofilska przenosi się na grunt tego Mokradełka, czyli wsi, małego miasteczka i zaczynają się zawirowania, które coraz bardziej mają wpływ na zaciemnianie prawdy, unikanie jej, odchodzenie od niej.

Matka nie może wybaczyć córce, że publicznie mówi o sprawach, które dotyczą rodziny. Oświadczyła, że nie chce jej znać. Córka wybiera się w podróż do matki. Razem z nią jedzie reporterka, która staje się uczestniczką wydarzeń.
– W tej sztuce dostrzegłem pewien tragiczny ton, cokolwiek ktoś coś zrobi i tak popełni błąd – wyjaśnia Mikołaj Grabowski. – Ta gra nigdy nie jest wygrana, cokolwiek zrobisz i tak będzie źle. Tak właśnie jest w tej historii. Oczywiście ma ona swoje ponure cienie, ale przede wszystkim ja uważam, że ona jest takim wspaniałym materiałem do opowiedzenia historii o czymś co jest zamazywaniem winy, wyrzucaniem z pamięci pewnych faktów, zanikaniem podstaw tego wszystkiego, co się wydarzyło i niemożności dojścia do prawdy.

Bezpośrednio po premierze “Mokradełka” 7 listopada, odbędzie się wręczenie statuetki Srebrnej Maski – plebiscytu organizowanego już po raz 22 przez działające przy teatrze Stowarzyszenie Loży Patronów. Na uroczystości obecni będą wszyscy nominowani: Elsynor (Król Lear) 19.09.2014 Michał Grudziński, Obwód Głowy (Luise Dahl) 24.10.2014 Dorota Abbe, Kochanie, Zabiłam Nasze Koty (Farah) 21.11.2014 Marta Szumieł, Dzieci Zony (Fiedot) 24.01.2015 Ildefons Stachowiak, Sophie (Ona) 06.02.2015 Martyna Zaremba, Prezydentki (Renata) 07.03.2015 Daniela Popławska, Sen Srebrny Salomei (Semenko) 11.04.2015 Michał Kocurek.

Chcesz porozmawiać o nadchodzącej premierze “Mokradełka”? Możesz uzyskać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania – bez pośredników, bez przekłamań i bez wysiłku. Wystarczy… zadzwonić. Zaprasza dramaturg Teatru Nowego w Poznaniu, Michał Pabian. Kolejna okazja już 5 i 6 listopada od 14.00 do 16.00. Numer telefonu 609952300.

Premiera: 7 listopada, godz. 19.00 (Duża Scena)
Kolejne spektakle: 8, 10, 11, 12 listopada
Ceny biletów w kasach teatru: 55/35 PLN (norm./ulg.)
Ceny biletów on-line: 50/30 PLN (norm./ulg.)

Adaptacja, reżyseria, opracowanie muzyczne: Mikołaj Grabowski
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk
Reżyseria świateł: Michał Grabowski

Obsada:
Doroba Abbe
Gabriela Frycz
Edyta Łukaszewska
Daniela Popławska
Maria Rybarczyk
Marta Szumieł
Martyna Zaremba
Sebastian Grek
Mariusz Puchalski