Klub Krótkiego Kina: Przegląd filmów Wojciecha Staronia

Przez najbliższe trzy tygodnie w Klubie Krótkiego Kina prezentowane będą filmy jednego z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej nagradzanych polskich dokumentalistów – Wojciecha Staronia.

Zaprezentowane zostaną dwa filmy. “Syberyjska lekcja” (1998) opowiadająca historię Małgosi i jej partnera. Okręg irkucki, niegdyś miejsce zesłania powstańców styczniowych, obecnie tymczasowy dom Małgosi i jej chłopaka. Dziewczyna – nauczycielka polskiego w miejscowej szkole, jej partner – absolwent wydziału operatorskiego w PWSFTViT realizujący film dokumentalny ilustrujący ich doświadczenia i przeżycia w miejscowości położonej niedaleko Bajkału. Oboje pragną spróbować sił w nowej roli, traktując wyjazd jako czas na lepsze poznanie siebie samych i otaczającego ich świata.

Drugim filmem będzie “Argeńtyńska lekcja” (2011). Młoda kobieta z dwójką dzieci udaje się do Argentyny by uczyć języka polskiego potomków polskich emigrantów. Dla Janka, jej starszego syna, jest to nie tylko okazja do stawienia czoła odmiennej kulturze, ale i – za sprawą argentyńskiej przyjaciółki – swoista życiowa lekcja. Chłopak pozna smak dzieciństwa skażonego problemami dorosłego świata. Dokument nie jest pierwszym spotkaniem z podróżującą nauczycielką. Bohaterka wcześniej pojawiła się już w “Syberyjskiej lekcji”. Dotarła wtedy w okolice jeziora Bajkał, by uczyć języka ojczystego potomków polskich zesłańców.

Pokazy filmów odbywać się w poniedziałki o godz. 19.00 w Sali Kinowej w CK Zamek. Organizatorzy na pierwszy pokaz zapraszają 11 kwietnia. Bilety 10 zł.