1050 ujęć katedry w Poznaniu. CYRYL przyłącza się do obchodów 1050-lecia chrztu Polski

Zimowy pejzaż prawobrzeżnego Poznania z dalekim widokiem Ostrowa Tumskiego z katedrą w czasie odbudowy około 1948 roku. To jedno ze zdjęć, które z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski opublikowało Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Rozsiądźcie się wygodnie, bo czeka was nie lada podróż w czasie!

Poznańska katedra, od 1962 roku bazylika archikatedralna pw. śś. Piotra i Pawła, jest najważniejszą świątynią Poznania i kryje relikty jednego z najstarszych kościołów w Polsce. W sensie symbolicznym obok katedry w Gnieźnie jest wiązana z początkami państwa polskiego, przyjęciem chrześcijaństwa i miejscem pochówku pierwszych władców Polski. W sensie architektonicznym jest konglomeratem nawarstwień historycznych, stylów i epok.

W rzeczywistości jest budowlą, w której drzemią emocje wielu pokoleń poznaniaków i Polaków. Z pewnością jest pomnikiem historii i świadkiem zawiłych dziejów Poznania, Wielkopolski i Polski. Przez tysiąc lat jej architektura odzwierciedlała preferencje stylistyczne jej kolejnych budowniczych i czasów, w których przyszło im budować.

W 1050. rocznicę chrztu Polski CYRYL opublikował 1050 zdjęć katedry, jej wnętrz i wyposażenia, w kilkunastu kolekcjach tematycznych, od najstarszych zachowanych wizerunków po fotografie świątyni z ostatnich lat. Poniżek kilka wybranych fotografii. Więcej na stroie www.cyryl.poznan.pl (przejdź na stronę)