Szukasz sposobu na zrobienie sobie wakacji? Wyjdź na balkon

Majestatyczne balkony dawnego Zamku Cesarskiego zmienią się na wakacje i zazielenią. Wspólna zabawa, wspólne inspirowanie i wspólne tworzenie – to hasła, które będą towarzyszyć uczestnikom wydarzeń zorganizowanych w ramach letniego programu CK Zamek. Poznaniacy będą wspólnie werandować, wypoczywać, czytać, oglądać filmy, rozmawiać i leżakować.

Wakacje to czas podróży do egzotycznych krain lub na wielkopolską wieś. Ale co zrobić, kiedy trzeba zostać w mieście? Ratunkiem może okazać się posiadanie… balkonu. W miejskim skwarze gwarantuje miejsce do siedzenia, świeże powietrze, a nawet oazę zieleni. Dlatego w tym roku w centrum zainteresowania CK Zamek znajdzie się balkon.

– Mamy jedenaście balkonów i to jest kilkaset metrów kwadratowych, dotychczas niewykorzystywanych przestrzeni, nieodwiedzanych i nieznanych poznaniakom. Zastanawialiśmy się, jak te przestrzenie możemy wykorzystać i pokazać naszym odbiorcom. To co proponujemy to jest taka wspólna zabawa, wspólne inspirowanie i wspólne tworzenie – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

Bez balkonu można się obejść, ale jego obecność dane wiele przyjemności – słońce, świeże powietrze, leżaki, stoliki, pelargonie. Balkon to bezpieczne miejsce wypoczynku i obserwacji, zapasowa przestrzeń, gdy w domu robi się za ciasno. Organizatorzy letniego programu CK Zamek postanowili więc przyjrzeć się balkonom. Skąd się wzięły? jak wyglądają? Co znaczną dla mieszkańców, a co dają architekturze i miastu? O balkonach dawnych i nowych opowie wystawa “Na balkonie”, której wernisaż odbędzie się 12 lipca o godz. 18.00.

– Ta wystawa nie ma ambicji bycia jakąś encyklopedią balkonową, instruowania wszystkich, co jest dobre a co złe, ale raczej zadania sobie pewnych pytań o to, co i jak widzimy, jak korzystamy z tych balkonów – opowiada Jakub Głaz, kurator wystawy. – Myślę, że forma wystawy pomoże wielu ludziom odpowiedzieć sobie na wiele pytań związanych z balkonami zarówno z ich prywatnymi, jak i z tymi, które mijają na co dzień a także, co one dają architekturze i co się dzieje, kiedy balkonu nie ma.

W programie znalazły się także warsztaty. Bogna Dziewolska zaprasza na tworzenie niezwykłych roślinnych konstrukcji, kwietnych kuli i stworów skonstruowanych z warzyw i naturalnych elementów znalezionych w ogrodzie czy lesie. W lipcowe przedpołudnia organizatorzy zapraszają na świetną zabawę a także pokażą, jak można spędzać czas na własnym balkonie. Przygotowane zostały także warsztaty dla najmłodszych, m.in. plastyczne, rytmiczno-ruchowe, taneczne czy muzyczne.

Na balkonie odbędą się różnego rodzaju spotkania dla dzieci i rodziców. Cykl spotkań poświęconych zdrowemu życiu będzie miał charakter otwartych wykładów z możliwością dyskusji m.in. o tym, jak funkcjonuje nasze ciało i i jaki wpływ ma na nie natura. Z kolei podczas cyklu spotkań muzykoterapeutycznych każdy będzie miał okazję wziąć udział we wspólnym tworzeniu muzyki. Natomiast doświadczeni architekci Jola Starzak i Dawid Strębicki pokażą, jak urządzić własny balkon, podzielą się swoją wiedzą i podsuną garść ciekawych pomysłów. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

– Przez lipiec i sierpień będziemy zwiedzać balkony zamkowe oraz balkony na Świętym Marcinie. Temat balkonu zainspirował nas również do tego, by myśleć o tym, co na tym balkonie robimy – wyjaśnia Marcin Szymaniak, CK Zamek. – Czeka nas seria spotkań o zdrowym trybie życia, naszym ciele i duszy. Chcemy również zaproponować mieszkańcom warsztaty o tym, jak trudną przestrzeń balkonu można w łatwy sposób zaaranżować.

Podczas wakacji nie zabraknie spektakli. Kameralne realizacje teatralne i muzyczne w różnych technikach i formach wyrazu przeznaczone będą dla dzieci w wieku od 6 lat. Ponadto CK Zamek przygotował coś dla wszystkich kinomanów – Secret Place Cinema Na Balkonie, czyli pokazy filmów w tajemniczych przestrzeniach Zamku Cesarskiego.

– Staraliśmy, żeby kluczem do wyboru filmów był balkon, jako bohater. W każdym z filmów, a będą to “Romeo i Julia”, “Młodość”, “High-Rise” oraz “Wielkie piękno”, balkon odgrywa istotną rolę – opowiada Ewa Kujawińska, CK Zamek. – Pokazy będą zarówno z balkonem w tle, jak i z balkonem na ekranie w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach a widzowie dowiedzą się o nich dopiero w momencie zbiórki przed każdym filmem o godzinie 21.00 w Holu Głównym. W pokazie będzie mogło wziąć udział jedynie 15 osób ze względu na lokalizację.

Na finał, w ostatni wakacyjny niedzielny wieczór (28 lipca), na balkonie przy Sali Wielkiej zabrzmi muzyka w wykonaniu znakomitych poznańskich artystów. Usłyszymy kompozycje z różnych epok, od renesansu przez barok po klasycyzm. Zagrają rozmaite instrumenty – smyczkowe, szarpane, dęte.

Szczegółowy program wakacji na balkonie znajduje się na tutaj.