W wieku 103 lat zmarł Władysław Pilawski, Nestor Polskiego Pożarnictwa

W nocy z piątku na sobotę zmarł Władysław Pilawski, Nestro Polskiego Pożarnictwa, przez ponad 80 lat związany ze strażą pożarną.

Urodził się 29 grudnia 1913 roku w Czarnkowie w Wielkopolsce. Od dziecka fascynował się strażą pożarną, co miał także we krwi – jego ojciec był prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnkowie.

Po maturz w 1933 roku wstąpił do wojska, aby móc związać się ze strażą pożarną, a rok później, po odbyciu służby wojskowej w Dywizyjnym Korpusie Podchorążych Rezerwy w 57 pułku Piechoty w Poznaniu, wstąpił do OSP w rodzinnym Czarnkowie. Przez kolejne lata ukończył wiele kursów z fantastycznymi wynikami, co dawało mu kolejne awanse zawodowe. Od 1939 roku pracował w Okręgu Wojewódzkim Związku Straży Pożarnych w Poznaniu jako referent ds. szkolenia i techniki pożarniczej. Podczas wojny prowadził działalność konspiracyjną w ramach Strażackiego Ruchu Oporu “Skała” w Lublinie i Warszawie.

Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Wielkopolski, gdzie jako zastępca komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu brał udział w odbudowie zniszczonych obiektów straży. 26 stycznia 1956 roku został zwolniony ze służby po tym, jak odmówił współpracy ze służbą bezpieczeństwa. Rok później powrócił do służby i na stanowisko zastępcy komendanta głównego Straży Pożarnych, którego funkcję pełnił aż do czasu przejścia na emeryturę, czyli przez kolejne 22 lata.

Z jego inicjatywy powołano w Poznaniu Szkołę Aspirantów PSP. Przez wiele lat zajmował się także historią polskiego pożarnictwa, a także działał w jednostkach międzynarodowych zrzeszających strażaków. Był wielokrotnie odznaczany za swoją służbę. 27 września 2014 roku otrzymał także Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł w nocy z 19 na 20 maja 2017 roku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 24 maja 2017 roku, o godzinie 13:00 w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny przy ul. Kościelnej 1 w Czarnkowie, a następnie na cmentarzu komunalnym przy ul. Rolnej w Czarnkowie.