Parowozy zniknęły z tras Wolsztyn-Poznań i Wolsztyn – Leszno. Dlaczego?

Parowozy znów znikają z Poznania i Leszna. Planowy ruch regularnych połączeń pociągów parowych na trasach Wolsztyn – Leszno i Wolsztyn – Poznań został zawieszony na cały lipiec. Buchające parą „ciuchcie” będzie można zobaczyć na innych trasach.

Choć sezon wakacyjny wydaje się być idealnym momentem na kursowanie zabytkowych pociągów parowych na popularnych trasach, to w lipcu pasażerowie z Poznania i Leszna nie zobaczą słynnych „ciuchci”. Powód? Zagrożenie pożarowe na trasie.

Lokomotywy z Parowozowni Wolsztyn wróciły do regularnego kursowania w ubiegłym roku. To duża atrakcja nie tylko dla najmłodszych, ale także nieco starszych. Możliwość przejechania na dłuższej trasie pociągiem parowym wzbudza ogromne zainteresowanie także u osób z pozostałych regionów Polski i innych państw.

Zawieszenie kursowania w lipcu na trasach Wolsztyn – Poznań i Wolsztyn – Leszno było jednak zaplanowane i przewidziane w umowie z przewoźnikiem, czyli Kolejami Wielkopolskimi.

Powodem jest zagrożenie pożarowe, jakie stwarzają parowozy. Obie trasy prowadzą przez pola i łąki, co w okresie wysokich temperatur powietrza może doprowadzić do pojawienia się ognia.

Lokomotywy nie będą jednak stały w parowozowni – niemal codziennie kursować będą na trasach turystycznych, gdzie pola są daleko, a zagrożenie pożarowe jest mniejsze.