Podróż w czasie, czyli parowozy na torach Wielkopolski w regularnych połączeniach kolejowych

Para buch, koła w ruch – od ponad dwóch tygodni na terenie Wielkopolski znów kursują regularne połączenia realizowane przez parowozy. Projekt realizowany dzięki porozumieniu władz województwa, Kolei Wielkopolskich i Parowozowni Wolsztyn to ewenement na skalę światową, ponieważ nie ma drugiego miejsca na świecie, gdzie historyczna lokomotywa parowa ciągnie skład w ramach regularnego połączenia. Nietypowa przejażdżka realizowana jest na trasach Wolsztyn-Leszno-Wolsztyn oraz Wolsztyn-Poznań-Wolsztyn.

Już po raz kolejny można korzystać z regularnych, rozkładowych kursów kolejowych realizowanych przez parowozy. To prawdziwa gratka na skalę światową. W innych państwach tego typu kursy realizowane są jedynie na trasach turystycznych i specjalnych, a nie w ramach standardowego połączenia.

Na podstawie umowy o wartości prawie 3 mln złotych, pociągi z lokomotywą parową będą kursować aż do 28 listopada 2020 roku. Co ważne, składy poruszają się z prędkością co najmniej 100 km/h. To nadal wolniej niż szynobusy, ale za to przejażdżka dostarcza dodatkowych emocji związanych z możliwością „przeniesienia się w czasie” za sprawą historycznej lokomotywy.

W dni powszednie parowozy można spotkać na trasie Wolsztyn-Leszno-Wolsztyn (odjazdy z Wolsztyna o godzinie 5:34 i 11:48, powrót o 7:54 i 13:49), natomiast w soboty pojawiają się na trasie Wolsztyn-Poznań-Wolsztyn (odjazd z Wolsztyna 6:12 i 14:05, powrót: 9:53 i 17:00).

Kursy obsługiwane są przez lokomotywy serii Ol49, które ciągną dwa wagony typu 120A.

Parowozownia Wolsztyn jest samorządową instytucją kultury, która dofinansowywana jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego, Miasta Wolsztyn oraz powiatu wolsztyńskiego.