Zasłonili jerzykom dostęp do gniazd, sprawa trafi na policję

W ostatnich latach prowadzonych jest coraz więcej akcji uświadamiających jak ważną rolę pełnią w mieście jerzyki, a także co należy robić, aby stworzyć im dobre warunki do rozwoju. Nie od dziś wiadomo także, że ptasie gniazda są pod ochroną. Niestety, to, co wiedzą już nawet dzieci, nie zawsze trafia do dorosłych. Eko Patrol interweniował ostatnio w sprawie prac termomodernizacyjnych, których wykonawca zasłonił dostęp do gniazd ptakom.

Prace prowadzone są w budynku przy ul. Konarskiego w Poznaniu. Pracownicy wykonujący termomodernizację podczas stawiania rusztowania założyli także siatkę ochraniającą.

O ile zachowanie to jest powszechnie znane i zgodne z zasadami prowadzenia prac budowlano-remontowych, o tyle zasłanianie gniazd ptaków już nie. Właśnie taki problem powstał przy ul. Konarskiego.

Jak ustalili strażnicy miejscy z Eko Patrolu, w budynku mieszkają jerzyki, a osoby odpowiedzialne za wykonanie remontu nie posiadają zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska na tego rodzaju prace w okresie ochronnym ptasich gniazd.

Strażnicy nakazali natychmiastowe przerwanie prac i zdjęcie siatek osłonowych.

Z uwagi na fakt, że postępowanie, jakiego dopuścił się wykonawca jest przestępstwem, sprawa zostanie przekazana policji.