Wyremontowane Łazienki Rzeczne będą gotowe jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku zabytkowy budynek Łazienek Rzecznych ma zostać oddany do użytku. Trwają ostatnie prace wykończeniowe inwestycji, która miała na celu przywrócenie temu miejscu dawnego blasku. Już niedługo będzie można tam korzystać z restauracji i biur.

Budynek Łazienek Rzecznych został wzniesiony w latach 1924-1925 i był jednym z najpopularniejszych miejsc w okresie międzywojennym. Od początku, znajdowały się tu przymierzalnie ze 128 kabinami, szatnia dla 200 osób, restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Co ciekawe, początkowo istniały osobne strefy dla kobiet i mężczyzn, którzy mieli osobno spędzać czas. Ostateczne zrezygnowano z tego zapisu, a w późniejszym czasie uruchomiono również plażę rodzinną. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki.

Obiekt choć wpisany do rejestru zabytków, podupadł przez lata, gdy nie był wykorzystywany. Władze miasta postanowiły to zmienić, dlatego podjęto decyzję o remoncie i modernizacji Łazienek. To jeden z elementów programu ożywiania terenów nadwarciańskich i zachęcania mieszkańców do spędzania czasu nad Wartą.

Prace zaplanowano w taki sposób, by przywrócić mu przedwojenną formę i kolorystykę. W środkowej części budynku działać będzie całoroczna restauracja, natomiast w skrzydłach zaprojektowano przestrzeń biurową dla innowacyjnych przedsiębiorstw. 

“Mimo bardzo szeroko zakrojonych prac udało się zachować wiele oryginalnych elementów budynku. W dobrym stanie ocalała część podłóg, klatka schodowa, udało się także odkryć i przywrócić oryginalny, ciemnozielony kolor stolarki okiennej. Łazienki Rzeczne to budynek o bardzo ciekawej historii – cieszę się, że podczas modernizacji udało się zachować o niej pamięć.”

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Koszt zagospodarowania i rewaloryzacji Łazienek Rzecznych to 12,9 mln zł, z czego 5,1 mln zł to dofinansowanie unijne. Inwestorem przedsięwzięcia jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji.

Całość ma być dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tym celu zamontowane zostaną m.in. windy. Odnowiony obiekt ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku