Od soboty przeprowadzono ponad 3,7 tys. wizyt i kontroli dot. obostrzeń, większość w strefach żółtej i czerwonej

Sanepid przeprowadził od soboty, kiedy zaczęły obowiązywać dodatkowe obostrzenia w powiatach z najwyższą liczbą przypadków koronawirusa ponad 3,7 tys. wizyt i kontroli, z czego ok. 2,2, tys. na obszarach “żółtych” i “czerwonych” – przekazał PAP Główny Inspektorat Sanitarny.

Od 8 sierpnia w 19 powiatach w kraju – podzielonych na obszary żółte i czerwone – obowiązują dodatkowe obostrzenia dot. zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej. Na pozostałym “zielonym” obszarze także przestrzegać należy przepisów m.in. dot. zakrywania nosa i ust w określonych sytuacjach.

Rzecznik GIS Jan Bondar poinformował PAP, że od 8 do 11 sierpnia zrealizowano 2183 wizyt i kontroli w strefach żółtych i czerwonych oraz 1532 w wybranych innych obszarach.

Sanepid kontrolował m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy spożywcze, super i hipermarkety, kina zakłady pracy oraz restauracje.

Rzecznik GIS podał, że w strefie żółtej i czerwonej przeprowadzono 894 kontroli; nałożono 4 mandaty, przekazano 84 pouczenia, podjęto także 54 inne działania, obejmujące np. rozdanie materiałów informacyjnych. W pozostałych województwach dokonano 489 kontroli; nałożono 14 mandatów, przekazano 144 pouczenia i podjęto inne działań – 54.

“Mała liczba kar może świadczyć o lepszym przestrzeganiu przepisów przeciwepidemicznych. Kontrole będą kontynuowane w całym kraju i obejmą również zakłady przemysłowe, gdzie będzie sprawdzane zabezpieczenie pracowników w środki ochrony indywidualnej i stosowanie procedur ograniczających powstanie dużych ognisk”

– powiedział PAP Bondar

W “czerwonych” powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W “żółtych” powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.