Wystawa plenerowa poświęcona Szarym Szeregom

Na Starym Rynku w Poznaniu stanęła nowa wystawa, która ukazuje historię i dokonania Szarych Szeregów, przypominając o bohaterstwie i roli najmłodszych uczestników wojny.

Wystawa została przygotowana przez poznańskich harcerzy i ma przypominać o roli Szarych Szeregów, które powstały we wrześniu 1939 roku jako konspiracyjna organizacja harcerska. Pierwszym komendantem Szarych Szeregów był Wielkopolanin, Florian Marciniak, uczeń III liceum w Poznaniu i student prawa.

Organizacja skupiała się przede wszystkim na rozpoznaniu, małym sabotażu, dywersji, pomocy biednym i samotnym, wychowaniem przez walkę oraz pocztą polową.

W szczytowym okresie działalności liczebność Szarych Szeregów wynosiła ponad 8 tys. członków działających w blisko 20 chorągwiach, w tym na terenach wcielonych do Rzeszy

hm. Łukasz Tadyszak, pomysłodawca wystawy

Wystawa, która stanęła na Starym Rynku przypomina o bohaterstwie najmłodszych uczestników wojny, a także lokalnych koneksjach ich dowódców. Dostępna będzie do 10 września w sąsiedztwie Odwachu. Następnie będzie przetransportowana do kolejnych miast.