Testy na koronawirusa przy stadionie

Dzięki staraniom wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, a także dzięki zaangażowaniu Miasta Poznań i Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu, dwa punkty pobrań wymazów przy Stadionie Miejskim w Poznaniu zostały uruchomione już w sobotę. Z punktów skorzystali pierwsi pacjenci. Dwa kolejne punkty zostały w sobotę otwarte przy ul. Słowiańskiej i Obornickiej.

Początkowo otwarcie punktów przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu było zaplanowane na poniedziałek, jednak coraz większa liczba zlecanych testów i potrzeby mieszkańców zmobilizowały organizatorów do zmiany terminu.

– Monitorujemy działania punktów pobrań w Wielkopolsce i na bieżąco reagujemy na pojawiające się w tym zakresie potrzeby .Uruchamiamy kolejne punkty pobrań, a w tych miejscach, gdzie zgłasza się najwięcej pacjentów, staramy się wydłużyć godziny otwarcia.

 mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dwa punkty przy ulicy Bułgarskiej powstały dzięki współpracy wielkopolskiego NFZ, WOT oraz Miasta Poznań. Namioty postawili żołnierze, którzy wraz z pracownikami Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu wykonywać będą pobrania wymazów.

 Szpital Raszei to już kolejna miejska placówka, która walczy z Covid – 19. Teraz koordynuje punkty poboru wymazów. Powstały one w lokalizacji z dobrym dojazdem, dostępnej dla wszystkich mieszkańców. Sytuacja w całym kraju, również w stolicy Wielkopolski i powiecie poznańskim jest niepokojąca. Okoliczności, w jakich się znaleźliśmy, wymagają podjęcia zdecydowanych kroków. Dlatego stosujmy się do obowiązujących obostrzeń, zachowujmy dystans społeczny i przestrzegajmy zasad higieny

apeluje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Przy Stadionie Miejskim w Poznaniu pacjenci mają do dyspozycji dwa namioty, w których pobierane są próbki do badania. Jeden namiot przeznaczony jest dla pacjentów zmotoryzowanych, wjeżdża się do niego samochodem, do drugiego zgłaszają się pacjenci piesi.

– Cieszę się, że udało nam się zorganizować te punkty, jestem pod wrażeniem sprawnego działania żołnierzy – mówi Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektor Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu. – Zostało to bardzo dobrze zorganizowane, samochód podjeżdża pod kontener i dzwoni pod podany numer telefonu, przekazuje swoje dane i wjeżdża do namiotu, w którym pobierany jest wymaz.

W Wielkopolsce działają obecnie 44 punkty pobrań wymazów, 12 z nich znajduje się w Poznaniu. W każdym powiecie naszego regionu działa co najmniej jeden taki punkt. Punkty pobrań to miejsca, do których zgłaszają się pacjenci chcący skorzystać z badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2. Na miejscu pobierany jest od pacjentów materiał biologiczny, który potem trafia do laboratorium. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za testy osób, którym badanie zlecił lekarz rodzinny.

W kraju działa obecnie 530 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2 (stan na 24.10). Codziennie liczba ta rośnie, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów.

Wykaz punktów oraz  aktualizowana codziennie mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, znajduje się na stronie: pacjent.gov.pl. Wykaz punktów pobrań w Wielkopolsce z adresami, numerami telefonów i godzinami otwarcia znajduje się na stronie internetowej wielkopolskiego oddziału NFZ: www.nfz-poznan.pl.

Wykaz punktów pobrań w Wielkopolsce: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/15939/.