W poznańskim szpitalu zakaźnym jest już remdesiwir. Lek może pomóc chorym na COVID-19 znajdującym się w najcięższym stanie

Do poznańskiego szpitala zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej dotarł już lek remdesiwir, który w przeszłości okazał się pomocny m.in. w leczeniu Eboli oraz zwalczaniu zakażeń innymi koronawirusami typu SARS i MERS, a teraz stosowany jest przy terapiach dla chorych na COVID-19, czyli chorobę wywołaną przez koronawirus Sars-Cov-2. Szpital im. Strusia jest jednym z kilku ośrodków w Polsce, w którym można stosować ten lek.

Obecnie wciąż nie ma leku radzącego sobie w pełni z koronawirusem lub chorobą jaką wywołuje. Lekarze na całym świecie stosują dotychczas znane im lekarstwa w terapiach, na podstawie badań jakie do tej pory udało się przeprowadzić. Część leków okazało się być pomocnymi i widać poprawę u pacjentów, jednak dawkowanie i przypisanie konkretnego leku zależne jest od etapu choroby i rozwoju objawów.

“W szpitalu stosujemy leczenie w oparciu o wytyczne Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. W tej chwili nie ma jednego skutecznego remedium na Covid-19, cały czas na nie czekamy. Stosujemy więc inne dostępne leki, które wykazują działanie anty-SARS-Cov-2. Najnowszym z nich jest remdesiwir, amerykański lek, który dotarł do nas w piątek. “

prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu

Remdesiwir może być jednak podawany jedynie pacjentom w najcięższym stanie, przebywającym na oddziale intensywnej terapii, którym nie pomagają inne lekarstwa. Stosuje się go wobec osób, u których choroba ciągle postępuje, są w ciężkim stanie klinicznym i z ostrą niewydolnością oddechową.

Co ważne, lek nie jest zarejestrowany w Polsce, ale jego stosowanie jest możliwe dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która dopuściła go w krajach członkowskich. Wcześniej stosowany był m.in. w leczeniu Eboli, a także przy zakażeniu innymi koronawirusami typu SARS i MERS.

“Lek działa jako fałszywy analog. Wbudowuje się do kluczowego enzymu łańcucha RNA wirusa i dzięki temu stopuje jego namnażanie się. Podczas podawania tego leku niezmiernie ważna jest współpraca z anestezjologami – na szczęście u nas przebiega ona doskonale.”

prof. Iwona Mozer-Lisewska

Leki podaje się pacjentowi przez 10 dni, dokładnie obserwując reakcję organizmu. Całość jest raportowana także ze względu na wciąż prowadzone badania w tym zakresie. Wnioski i obserwacje odnotowywane w różnych państwach na większej liczbie chorych są i będą dalej analizowane, co pozwoli na dalszą analizę stopnia pomocy leku w kuracji.

Remdesiwir podawany jest dopiero w ostatnim etapie kuracji, gdy wcześniejsze leki nie zdają egzaminu. W pierwszej kolejności pacjentom z drobnymi objawami podaje się leki  przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, głównie paracetamol. Jeśli wymaga tego sytuacja, dodawane są np. antybiotyki czy leki przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

W przypadku większych objawów, ale z pacjentem w lżejszym stanie podaje się arechin, czyli lek przeciwmalaryczny, stosowany m.in. w leczeniu reumatologicznym. Łączony jest z lekami antyretrowirusowymi, stosowanymi m.in. w leczeniu wirusa HIV. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent otrzymuje także antybiotyki, które działają na bakterie, potencjalnie zagrażające pacjentowi lub mogące pogłębić rozwój COVID-19.

W przypadku braku poprawy stanu pacjenta i jego pogorszeniu poprzez np. doprowadzenie do ostrej niewydolności oddechowej, isnieje ryzyko występienia “burzy cytokinowej”, która jest nadmierną reakcją organizmu i jego układu odpornościowego. Organizm wytwarza zbyt dużo cytokin chcąc zwalczyć wirusa, co dprowadza do niekontrolowanej reakcji łańcuchowej i zbyt dużego namnażania się kolejnych dytokin. W takiej sytuacji pacjent otrzymuje przeciwciało monoklonalne, tocilizumab, lek stosowany już wcześniej w Polsce np. w chorobach reumatycznych.

W poznańskim szpitalu przy ul. Szwajcarskiej możliwa jest również terapia surowicą ozdrowieńców. Osocze przekazane przez osoby, które pokonały koronawirusa jest zabezpieczone m.in. w Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Poznaniu.