Nowy klub radnych w Radzie Miasta Poznania. Tworzą go radni KO, PiS, Lewicy i Prawa do MIasta

Wspólny klub radny z Koalicji Obywatelskiej, Prawa i SPrawiedliwości, Prawa do Miasta oraz Lewicy. Brzmi nierealnie? Okazuje się, że nawet tak niespodziewane rzeczy są możliwe w Poznaniu. Dziś sześcioro poznańskich radnych poinformowało o utworzeniu nowego klubu w Radzie Miasta Poznania, który powstał ponad podziałami politycznymi jako Wspólny Poznań.

Nowy klub ma być odpowiedzią na częste kłótnie i spory między przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Jak wyjaśniają radni, chcą ponad podziałami politycznymi skupić się jedynie na tym, co ważne dla Poznania, a nie na politycznych rozdaniach.

Wspólny Poznań tworzy sześciowo radnych: Przemysław Polcyn (KO), Łukasz Kapustka (PiS), Henryk Kania i Halina Owsianna (niezrzeszeni, z listy Lewicy) oraz społecznicy z Prawa do Miasta: Paweł Sowa i Dorota Bonk Hammermeister. Przewodniczącym klubu został Przemysław Polcyn.

Jak podkreślają radni, ich celem jest przywrócenie Radzie Miasta funkcji pola o dyskusji i dialogu, dążąc do najlepszego dla poznaniaków rozwiązania w każdej sprawie.

Czy to oznacza problemy w Radzie Miasta? Niezupełnie. Koalicja Obywatelska utrzyma samodzielną większość (20 członków). Na drugim miejscy nadal będzie PiS (8 członków). Co ciekawe, po utworzeniu Wspólnego Poznania nie będzie już radnych niezrzeszonych w żadnym klubie.