Zamknięcie części wind na przystankach – MPK wyjaśnia

Nie wszystkie, ale większość – w poniedziałek w Poznaniu z użytkowania wyłączono większość wind na przystankach. Początkowo spółka chciała unieruchomić wszystkie, jednak spotkało się to ze sprzeciwem mieszkańców i organizacji działających na rzecz równości i integracji osób niepełnosprawnych. MPK Poznań tłumaczy, że problemem jest kwestia regularnej dezynfekcji wind, co pozwoliłoby na utrzymanie odpowiedniego reżimu sanitarnego.

Początkowo z użytkowania miały zostać wyłączone wszystkie 24 windy przy przystankach w Poznaniu. Ostatecznie jednak, wczoraj wyłączono 15 z nich.

Ograniczenie możliwości nie podoba się jednak mieszkańcom, któzy zwracają uwagę na problem z dotarciem na przystanek osób niepełnosprawnych, mających problemy z poruszaniem się czy osobom z wózkami dziecięcymi.

Jak wyjaśnia MPK Poznań, problemem w obecnej sytuacji epidemiogicznej jest regularna dezynfekcja wind, ponieważ często są one wykorzystywane przez bezdomnych, którzy się w nich ogrzewają i śpią, a często także traktują je jako toaletę. Mimo regularnego sprzątania, przy obecnym wzroście liczby zakażeń koronawirusem, windy należałoby dezynfekować jeszcze częściej – po każdej osobie. Oznacza to również konieczność zaangażowania w to np. straży miejskiej, ponieważ osoby bezdomne nie zawsze chcą dobrowolnie opuścić windy.