Można już wchodzić do Parku Drwęskich po prawie 2 latach rewaloryzacji

Zabytkowy Park Drwęskich znów jest otwarty dla pieszych. Po zakończeniu wszelkich prac rewitalizacyjnych, a następnie przeprowadzeniu niezbędnych odbiorów, Zarząd Zieleni Miejskiej otrzymał od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zaświadczenie pozwalające na użytkowanie parku. Ogrodzenie wokół terenu zniknęło, a piesi mogą oglądać efekty wielomiesięcznych prac – choć te widoczne będą przede wszystkim na wiosnę i latem, gdy rośliny nabiorą kolorów.

Prace związane z rewaloryzacją rozpoczęto wiosną 2019 roku. Stare, zniszczone, asfaltowe alejki zastąpiły nowe, wykonane z kruszywa mineralno-żywicznego, co jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym, trwalszym i bardziej estetycznym.

Zamontowano lampy i naświetlacze, a także ławki, kosze na śmieci, leżanki, siedziska, stojaki rowerowe oraz hotele dla owadów i budki dla ptaków.

Pamiętano o najmłodszych – powstały dla nich dwa place zabaw. Jeden przeznaczony jest dla młodszych maluchów, gdzie w ogrodzonej przestrzeni maluchy mogą korzystać z bujaków, huśtawki i piaskownicy. Drugi jest dla dzieci starszych – do ich dyspozycji jest karuzela, tablica kółko i krzyżyk, drabinka, huśtawka bocianie gniazdo, linarium i zestaw wielofunkcyjny.

W ramach prac rozebrano także stare schody prowadzące do parku i wybudowano w ich miejscu nowe. Renowację przeprowadzono na kamiennych murkach, ławie i pergolach.

Skarpa od strony ul. Niedziałkowskiego została umocniona i ozdobiona trawą. Zniknęły także stare maszty flagowe, a w ich miejscu zamontowano nowe, bardziej estetyczne.

Co ważne, park ozdobiły nowe nasadzenia, które jednak w pełnej krasie będzie można podziwiać na wiosnę i latem. Łącznie przybyło: 39 drzew (dęby, ambrowce, głogi, grusze, klony, lipy, śliwy), ponad 5000 krzewów iglastych (cisy i sosna kosodrzewina) oraz liściastych (tawuły, śnieguliczki, różaneczniki i róże, które wróciły na skarpę od ul. Górna Wilda – kiedyś była ona nimi obsadzona), a także ponad 2000 szt. zawilców. 

Po zakończeniu prac oraz przeprowadzeniu odbiorów, pod koniec stycznia Zarząd Zieleni Miejskiej otrzymał od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenie na użytkowanie parku.

Ogrodzenie wokół terenu zniknęło, a piesi mogą już spacerować.

Z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne oficjalne otwarcie parku odbędzie się w późniejszym czasie.

(poniższe zdjęcia wykonano w okresie wiosenno-letnim)