Jubileuszowy tramwaj i wystawa plenerowa – MTP rozpoczynają świętowanie stulecia istnienia

Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują w tym roku stulecie swojego istnienia. Miejsce to miało ogromny wpływ na rozwój nie tylko miasta, ale i regionu i jest jednym z najbardziej znanych w Poznaniu. Z okazji jubileuszu już jutro rozpoczną się rocznicowe wydarzenia na terenie miasta, które zainauguruje m.in. wystawa na Wolnym Dziedzińcu i specjalny tramwaj, który wyjedzie na poznańskie ulice.

 

Poznańska historia z organizacją międzynarodowych wydarzeń targowych w XX wieku tak naprawdę zaczęła się już w 1911 roku, kiedy to miała miejsce Wschodnioniemiecka Wystawa Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Doświadczenie miało duże znaczenie, kiedy to typowany na targowego lidera Gdańsk stawał się Wolnym Miastem i szukano alternatywnego miejsca organizacji wydarzeń.

Za początek obecnych Międzynarodowych Targów Poznańskich uznaje się I Targ Poznański, który otwarto 28 maja 1921 roku, czyli 100 lat temu. Zorganizowano go na terenach po Wystawie Wschodnioniemieckiej, czyli dzisiejszych MTP oraz w czterech szkołach w mieście. Wystawiło się wówczas 1200 firm z całej Polski, a targ odwiedziło ok. 40 tysięcy osób. Co ciekawe, na potrzeby targu uruchomiono pierwszą krajową linię lotniczą Aerotarg, kursującą między Poznaniem i Gdańskiem oraz Poznaniem i Warszawą.

Po sukcesie I Targu Poznańskiego, jesienią 1921 roku powołano do życia miejskie przedsiębiorstwo – Targi Poznańskie – które było odpowiedzialne za organizację corocznych, regularnych wystaw. Status międzynarodowych zyskały w 1928 roku.

Przez sto lat istnienia Targi Poznańskie nie tylko wpasowały się w gospodarkę i krajobraz Poznania, ale przede wszystkim miały ogromny wpływ na rozwój miasta i regionu. To szereg inwestycji, a także miejsc pracy. Od lat formuła targów jest inna – zamiast jednej, około dwutygodniowej wystawy odbywa się kilkadziesiąt krótszych imprez, często jednocześnie. Do tego wydarzenia kulturalne czy rekreacyjne. Poznaniakom trudno wyobrazić sobie miasto bez MTP.

Z okazji jubileuszu przygotowano szereg wydarzeń. Świętowanie rozpocznie się jutro, w setną rocznice otwarcia I Targu Poznańskiego, czyli 28 maja.

O godzinie 15:30 zostanie otwarta plenerowa wystawa zdjęć i wspomnień z targów. Wśród nich znaczną część stanowią te przesłane jako zgłoszenia w konkursie „Historie z Iglica w tle”.

Tego dnia na ul. św. Marcin zawisną także jubileuszowe flagi przypominające o historii Targów Poznańskich, a na ulice miasta wyjedzie specjalny, jubileuszowy tramwaj. Będzie on kursował na liniach regularnych – początkowo na linii numer 8.

Niedługo zostanie wydana także książka Pawła Cieliczki „Historia Grupy MTP w stu fotografiach”. Znajdą się tam niepublikowane wcześniej zdjęcia z targowego archiwum.