Inscenizacje, wystawy, spacery historyczne – weekendowe obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca

Od kilku dni w Poznaniu odbywają się uroczystości związane z 65. rocznicą Poznańskiego Czerwca. Na dziś i jutro także zaplanowano wydarzenia rocznicowe, choć główne uroczystości zaplanowane są w dniu rocznicy, czyli 28 czerwca.

 

Jeszcze dzisiaj, od godziny 12:00 na Skwerze Eki z Małeki odbywać się będzie inscenizacja grupy rekonstrukcyjnej poświęcona osobie Janusza Kulasa. Ukazana zostanie również wystawa poświęcona robotniczemu zrywowi z 1956 roku. Będzie można także wziąć udział w spacerze historycznym z przewodnikiem.

W niedzielę, 27 czerwca, przedstawiciele władz miasta oraz regionu złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na murze szpitala im. F. Raszei, a także pod tablicami poświęconymi pamięci Romka Strzałkowskiego oraz Petera Mansfelda.

Z kolei na popołudnie zaplanowano dwa wydarzenia kulturalne. O godzinie 18:00 przy CK Zamek (od strony ul. Św. Marcin) odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej “Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”. Ta wyjątkowa, wielkoformatowa ekspozycja podzielona została na dwie części.

Pierwsza to wprowadzenie do historii samego Czerwca 1956 – jego przyczyn i konsekwencji. Druga – mówi o sile jego pamięci, która po 1981 r. stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań. Wystawę będzie można oglądać w stolicy Wielkopolski do 10 lipca (do końca czerwca przed Zamkiem, w dniach 30.06-10.07 na Starym Rynku). Następnie ekspozycja zostanie pokazana m.in. w Warszawie, Lesznie, Pile czy Gnieźnie.

W niedzielę wieczorem, o godzinie 20:00 w hali nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się przedpremierowy pokaz spektaklu Teatru Ósmego Dnia pt. “Pierwszy strzał” (przedstawienie biletowane).