“Wyszliście naprzeciw czołgom i karabinom” – Poznań upamiętnił 65. rocznicę Czerwca ’56

Mija 65 lat od Poznańskiego Czerwca. To krwawa strona historii Polski. Był strajk generalny i uliczna demonstracja robotników, stłumiona przez milicję i wojsko. Zginęło wtedy co najmniej 58 osób, a ok. 600 zostało rannych. Aresztowano 850 osób. Obchody rocznicy trwały niemal cały miesiąc. Wczoraj wieczorem odbyły się te główne – pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca’56.

 

To tu w Poznaniu 65 lat temu, ze względu na pogarszające się warunki życia, pracy, płacy pierwszy raz po wojnie postanowiono tak dobitnie i masowo wyrazić swoje rozgoryczenie – wspominał Andrzej Sporny, przewodniczący Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 “Niepokonani”.

– Decydując się na strajk i protest, by zaprotestować przeciw nieludzkiej władzy, pokazała przywiązanie do wartości i wyszliście naprzeciw czołgom i karabinom, bo kazała wam wasza moralność – stwierdził Jacek Jaśkowiak.

W stutysięcznym tłumie byli robotnicy i studenci, robotnicy, rodziny, razem zaprotestowali przeciw zniewoleniu i wyzyskowi przez reżim komunistyczny – przypomniał Andrzej Dera.