PBO 2022 – jutro ruszy głosowanie. Ile projektów zakwalifikowano i ile pieniędzy zabezpieczono na ich realizację?

W piątek rozpocznie się głosowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 150 projektów, spośród których mieszkańcy wybiorą te do realizacji. Na PBO 2022 zabezpieczono 22 mln złotych, które zostaną rozdysponowane między inicjatywy cieszące się największym poparciem poznaniaków.

 

Poznański Budżet Obywatelski jest coraz popularniejszy wśród mieszkańców, którzy chętnie upatrują w nim możliwości realizacji swoich pomysłów na inwestycje i inicjatywy w mieście.

W tym roku zgłoszono 210 wniosków z propozycjami. Ostatecznie po weryfikacji do głosowania zakwalifikowało się 150 projektów, w tym 25 ogólnomiejskich, 114 rejonowych oraz 11 w ramach Zielonego Budżetu. Zielony Budżet będzie realizowany po raz drugi w historii. W jego ramach ujęte są inicjatywy związane z ekologią, ochroną środowiska czy zielenią w mieście.

Dziś odbyło się losowanie numerów na listach. Jutro rozpocznie się głosowanie na poszczególne projekty, które potrwa do 22 października. Pełna lista dostępna wraz z opisami projektów dostępna jest na stronie PBO.

Każdy mieszkaniec może oddać maksymalnie cztery głosy – dwa na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu) oraz dwa na projekty rejonowe.

Z uwagi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego w 2020 roku, na podstawie którego zakazano wymogu podania numeru PESEL w celu weryfikacji głosów, wprowadzono system potwierdzenia poprzez kod SMS. To rozwiązanie stosowane w innych miastach.

„Numer telefonu komórkowego będzie trzeba podać podczas uzupełniania formularza do głosowania. Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie oddanego głosu. Jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos. Oznacza to, że nie można wykorzystać kodu np. w kolejnym dniu – należy to zrobić w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji.SMS z kodem jest całkowicie bezpłatny, a numer telefonu jest potrzebny wyłącznie do przesłania wiadomości z kodem” – wyjaśnia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP

Do jednego numeru telefonu będzie można przypisać maksymalnie 5 kodów weryfikujących, co oznacza, że podając ten sam numer może zagłosować maksymalnie 5 osób.

Osoby, które nie posiadają telefonu komórkowego, mogą także oddać głos na miejscu – w Urzędzie Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim 17. Urządzenie do głosowania zostanie udostępnione w pokoju nr 202.

W tym roku do rozdysponowania są 22 mln złotych, czyli o milion złotych więcej niż przed rokiem. Na projekty rejonowe zarezerwowano 16 mln, a na ogólnomiejskie 6, w tym 4 na Zielony Budżet.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną – w Serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2022.

Wyniki zostaną ogłoszone do 5 listopada.