Na Placu Wolności odbył się protest przeciw Lex Czarnek

W całej Polsce odbędą się dziś „spotkania z rodzicami”, czyli protesty przeciw tzw. Lex Czarnek – przyjętej przez Sejm ustawie, która rozszerza kompetencje kuratora oświaty dając mu niemal całkowitą kontrolę nad tym, co dzieje się w szkołach, jednocześnie ograniczając kompetencje dyrekcji, nauczycieli i rad rodziców.
Na Placu Wolności dziś o 13:00 zebrali się Poznaniacy żeby wyrazić sprzeciw decyzji Ministra.

Nowelizacja ustawy budzi sprzeciw dużej części społeczeństwa odkąd tylko się pojawiła. Zmiany zostały zawetowane przez Senat, jednak kilka dni temu (9 lutego) partia rządząca niespodziewanie dodała głosowanie do porządku obrad i odrzuciła senackie weto, przyjmując nowelizację. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 233 posłów, a 220 było przeciw, z kolei 2 wstrzymało się od głosu. Obecnie czeka ona na podpis prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Zmiany w prawie oświatowym zwiększają w znacznym stopniu kompetencje kuratorów oświaty, ograniczając samodzielność dyrekcji, a jednocześnie zmieniając zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach.

Po przyjęciu nowelizacji przez Sejm w całym kraju po raz kolejny zawrzało – środowisko nauczycielskie, a także znaczna część uczniów, rodziców i pozostałych Polaków zdecydowanie sprzeciwia się kolejnej ingerencji w funkcjonowanie placówek oświatowych przez władzę centralną – poprzez kuratorów.

W niedzielę w całej Polsce odbywają się protesty nazywane „spotkaniami z rodzicami”, podczas których uczestnicy manifestują swój sprzeciw wobec nowelizacji oraz apelować do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy.

Przeciwnicy Lex Czarnek wskazują m.in. że przeprowadzone kontrole poselskie w kuratoriach oświaty w całej Polsce wykazały, że rzekome częste skargi rodziców na działalność organizacji pozarządowych w polskich szkołach są kłamstwem. Wykazano zaledwie kilkadziesiąt przypadków złożenia skarg na cały kraj w ostatnich 6 latach. W niektórych województwach nie pojawiły się żadne skargi ze strony rodziców.

W Poznaniu uczestnicy protestu spotkali się na Placu Wolności dzisiaj o godzinie 13:00. Zbierane będą m.in. podpisy pod petycją o zablokowanie ustawy.