Lotnisko Poznań Ławica z rekordowymi wzrostami w pierwszym kwartale 2022 roku

Branża turystyczna i lotnicza odbudowuje się po okresie obostrzeń i zawieszonych lotów z powodu pandemii. Lotniska odnotowują kolejne wzrosty, dzięki czemu mogą nieco odetchnąć po trudnych ostatnich dwóch latach. Poznański port na Ławicy podsumował pierwszy kwartał 2022 roku. Wyniki wyglądają imponująco.

 

Jak wynika z danych podanych przez port lotniczy Poznań – Ławica, od stycznia do końca marca 2022 roku obsłużono 247 093 pasażerów. To aż 1266% wzrost w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Do dyspozycji podróżnych było 49 kierunków.

Najwięcej osób skorzystało z oferty linii niskokosztowych – to 161 048 pasażerów, czyli wzrost o 1577% w stosunku do ubiegłego roku. Na drugim miejscu znalazły się połączenia sektora legacy, w ramach których obsłużono 43 754 podróżnych, co stanowi wzrost rok do roku o 871%. W ramach połączeń czarterowych obsłużono 41 574 pasażerów, czyli o 1078% więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. realizowane do marca połączenia dalekiego zasięgu w ramach lotów czarterowych do Cancun (Meksyk) oraz Puerto Plata (Dominikana). Wypełnienie miejsc w Boeingach B787 Dreamliner na tych lotach przekraczało 97%.

Łącznie w pierwszym kwartale 2022 roku na poznańskim lotnisku Ławica odnotowano 6045 operacji, czyli startów i lądowań statków powietrznych.

Spośród kierunków regularnych największą popularnością cieszyły się te do Londynu, Dublina, Alicante, Malty i Lwowa (przed wybuchem wojny). Na dalszych miejscach znalazły się: Paryż-Beauvais, Oslo-Torp, Budapeszt oraz Cork.

Wśród czarterów wybierano najczęściej Hurghadę, Puerto Plata, Fuerteventurę, Cancun oraz Marsa Alam.