Wyłudzali odszkodowania na luksusowe marki samochodów i wprowadzali do obrotu skradzione pojazdy i przyczepy

Wyłudzali odszkodowania doprowadzając do fikcyjnych zdarzeń drogowych – poznańska policja zatrzymała 12 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Do „kolizji” zatrzymani wykorzystywali wcześniej uszkodzone samochody luksusowych marek.

 

McLaren, Chevrolet Corvette, Ferrari, Porsche GRX RS – te pojazdy mają wysoką wartość rynkową, a kolizja z nimi może dużo kosztować sprawcę, a dokładniej jego firmę ubezpieczeniową. Wiedzieli o tym członkowie grupy przestępczej, którzy postanowili to wykorzystać.

Policjanci z poznańskiej drogówki zwrócili uwagę na powtarzalność w systemach policyjnych dotyczącą zdarzeń drogowych. Zauważyli, że te same osoby często biorą udział w kolizjach drogowych, co wzbudziło podejrzenie o wyłudzanie odszkodowań od firm ubezpieczeniowych.

Sprawa była analizowana przez kilka miesięcy przez śledczych, którzy ustalili, że w procederze bierze udział więcej osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Po zebraniu dowodów w sprawie i uzgodnieniu śledztwa z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu, policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Poznaniu, 7 września przeprowadzili akcję zatrzymań.

W tym samym czasie policjanci weszli do kilkunastu domów i mieszkań na terenie Wielkopolski, zatrzymując 12 osób, w tym 10 mężczyzn i 2 kobiety w wieku od 29 do 62 lat.

Policja wyjaśniła dziś sposób działania grupy. Jej członkowie sprowadzali uszkodzone samochody luksusowych marek spoza Europy, a następnie dokonywali fikcyjnych zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów takich jak McLaren, Chevrolet Corvette, Ferrari, Porsche GRX RS. Straty z tytułu wyłudzonego odszkodowania szacuje się na nie mniej niż 700 tysięcy złotych.

Każda z zatrzymanych osób miała inne zadanie w procederze. Wśród podejrzanych jest m.in. diagnosta poświadczający nieprawdę w dokumentach rejestracyjnych samochodów.

Okazało się jednak, że wyłudzenia nie były jedyną formą działalności grupy. W trakcie śledztwa policjanci odkryli, że podejrzani wprowadzali również do obrotu samochody ze zmienionymi znakami identyfikacyjnymi.

Podczas przeszukań funkcjonariusze odzyskali m.in. samochód marki Porsche 911 z przerobionymi numerami VIN, a także dwa skutery wodne, dwie skradzione przyczepy samochodowe, a także tablice rejestracyjne od utraconego wcześniej samochodu Jeep Grand Cheerookie.

W miejscach zamieszkania podejrzanych znaleziono też niemal kilogram narkotyków.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie należące do podejrzanych, w tym nieruchomości o łącznej wartości niemal 800 tysięcy złotych.

Decyzją sądu trzech zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące, a pozostała dziewiątka będzie odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.

Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.