Miliardy euro dla Wielkopolski na sprawiedliwą transformację

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Oznacza to, że województwo wielkopolskie znajdzie się w gronie pięciu regionów, w których będzie wdrażany Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

 

W poniedziałek Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego otrzymał informację o pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, która zatwierdziła wielkopolski program. Oznacza to, że ze środków budżetu Unii Europejskiej do Wielkopolski popłynie ponad 2,1 mld euro. Uwzględnia to trzy źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

„Cieszę się, że mamy zielone światło z Brukseli dla naszego nowego programu operacyjnego, który nazwaliśmy Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Czekaliśmy na tę decyzję od 14 marca tego roku, by móc działać z myślą o dalszym, konsekwentnie przez nas realizowanym, rozwoju regionu. Wielkopolska ma być przede wszystkim bardziej zielona, cyfrowa i bliżej mieszkańców. Także nowoczesna w gospodarowaniu, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i poszukiwaniu nowoczesnych technologii. Jestem przekonany, że to świetna wiadomość dla naszych aktywnych beneficjentów, którzy chcą realizować wiele znakomitych i potrzebnych projektów, byśmy mogli zwiększać swoją konkurencyjność i inwestować w dobry klimat”– mówi Marszałek Marek Woźniak

Flagowym elementem programu jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej. Wielkopolska chce aktywnie włączać się w dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej, którą Unia Europejska chce osiągnąć do 2050 roku. Wielkopolska Wschodnia, zgodnie z przyjętym planem ma osiągnąć ten cel już 10 lat wcześniej. Obszar ten obejmuje Konin, powiat koniński, kolski, słupecki i turecki.

„Wielkopolska przyjęła bardzo ambitny plan sprawiedliwej transformacji. Wspólnie ze Śląskiem byliśmy propagatorami powstania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jesteśmy dumni, że po czterech latach finalizujemy nasze działania. Chcemy, by Wielkopolska Wschodnia była liderem energetycznych przemian w Europie” – mówi Maciej Sytek, Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej