Majówka w Bramie Poznania – moc atrakcji dla dzieci i dorosłych

Spacery tematyczne, zwiedzanie ekspozycji, koncerty, warsztaty, kino, wycieczka i wiele innych atrakcji czeka na dzieci i dorosłych podczas Majówki w Bramie Poznania.

 

Brama Poznania istnieje już 9 lat i jest miejscem, które przyciąga wielu nie tylko turystów spoza stolicy Wielkopolski, ale także mieszkańców, którzy chętnie korzystają z przygotowanych atrakcji.

Tegoroczna majówka w Bramie Poznania związana jest z 770. rocznicą lokacji miasta. W programie znalazły się propozycje, które spodobają się zarówno dzieciom jak i dorosłym.

W poniedziałek, 1 maja, organizatorzy zapraszają na nietypowy spacer, podczas którego będzie można poznań tajemnice Ostrowa Tumskiego. Uczestnicy zajrzą do nieoczywistych miejsc, które mija się na co dzień. Oprowadzanie z przewodnikiem będzie aktywne z wykorzystaniem materiałów zachęcających do wspólnego odkrywania.

Tego samego dnia planowane jest Spotkanie w Ogrodzie Dziedzictwa. Poza chwilą relaksu i wyciszenia, uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o etnobotanice i permakulturze. Które rośliny nadają się do stworzenia naturalnych kosmetyków?

Między 12:00 a 16:00 przygotowano animacje dla dzieci „Zbuduj Miasto”. Do zabawy organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi, by wspólnie wykonać makietę z tektury, papieru i klocków.

O godzinie 15:00 planowana jest „Miejska partyzantka ogrodnicza w służbie klimatu: Bunt roślin”. To warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym za pomocą ogrodnictwa.

Z kolei o 17:00 odbędzie się koncert Kapeli Ziele, czyli zespołu wokalno – instrumentalnego czerpiącego z ciągle żywego dziedzictwa kulturowego Regionu Kozła. Muzyka ludowa z okolic Zbąszynia stała się dla nich inspiracją.

We wtorek, 2 maja, o godzinie 11:00 odbędzie się Rodzinne Oprowadzenie „Zbydujmy Ostrów Tumski”. Uczestnicy zostaną zaproszeni do wyruszenia w niezwykłą podróż w czasie, podczas której będzie można poznać dawnych budowniczych, którzy stworzyli miejsca znane poznaniakom do dziś.

Na 17:00 zaplanowane jest Oprowadzanie dla dorosłych „Co jest za Bramą?”

„Czy bramy warownych grodów zamykały Piastów na obce wpływy, czy też otwierały możliwość bezpiecznej wymiany? Biskupie mury Ostrowa i bramy lewobrzeżnego miasta przez wieki uchylały się zmierzającym przez trakt królewski władcom, strzegąc rywalizujące z sobą osady, które tworzą dziś jedno miasto. O historycznych i symbolicznych bramach dowiemy się podczas spaceru z przewodnikiem/przewodniczką na multimedialnej ekspozycji.” – zapowiadają organizatorzy

Środa, 3 maja, rozpocznie się od rodzinnego spaceru z przewodnikiem wzdłuż Ścieżki EkoEdukacji o godzinie 11:00. To świetna okazja, by aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, jednocześnie poszerzając wiedzę o bioróżnorodności. Do Ścieżki EkoEdukacji powstał specjalny zeszyt z zadaniami oraz plecak, który uczestnicy otrzymją na początku wycieczki. Trasa ma długość około 2 km wzdłuż Wartostrady, na której znajduje się 12 oznakowanych przystanków. Do połowy z nich uczestników poprowadzi przewodniczka, a dalszą drogę trzeba będzie pokonać samodzielnie w oparciu o zdobytą wiedzę i otrzymane gadżety.

Między 12:00 a 16:00 prowadzone będą znów animacje dla dzieci „Zbudujmy miasto”.

Z kolei o 12:00 Brama Poznania zaprasza na spacer z przewodnikiem „Śródka nieznana”. To szansa na odkrycie mniej znanego oblicza rejonu, który jest starszy od Poznania. Gdzie wznosiła się góra Kawalerska, skąd wzięła się nazwa ulicy Ostrówek, co pozostało z dawnego Rynku Śródeckiego i dokąd prowadził Zaułek Katarzynek? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można poznać podczas przechadzki.

Ciekawie zapowiada się wydarzenie o 16:00 „Szesnastomilimetrowe miasta. Projekcja archiwalnych taśm filmowych”. To wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, a w rolę wehikułu czasu „wcieli się” projektor filmowy.

Szczegóły dotyczące wydarzeń, miejsc zbiórek i innych informacji dostępne są online.