“Krokodyl przebywał ze zmacerowanymi zwłokami samicy” – szczegóły akcji ratowania krokodyla

Znane są szczegóły sprawy krokodyla nilowego, w którego zabezpieczeniu i transporcie oraz tymczasowej opiece pomogło Zoo Poznań. Gad był przetrzymywany na prywatnej posesji w Sosnowcu. Na miejscu znaleziono także drugiego, ale już martwego krokodyla.

O sprawie pisaliśmy na naszym portalu (tutaj). We wtorek Zoo Poznań na prośbę organów ścigania i „innego miasta” pomagało w odłowieniu, zabezpieczeniu i transporcie krokodyla nilowego, który obecnie jest pod opieką poznańskiego ogrodu. Dziś wiadomo już nieco więcej w tej sprawie.

Jak przekazała policja, sprawa ma swój początek w Sosnowcu, gdzie miejscowi policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że jeden z mieszkańców przetrzymuje na swoim terenie dzikie zwierzęta.

Po dojeździe na miejsce ustalono, że jest to krokodyl nilowy, który znajduje się w przybudówce do garażu. W sadzawce znaleziono także drugiego, martwego już krokodyla.

Wszczęto postępowanie w sprawie posiadania i przetrzymywania żywych gatunków niebezpiecznych, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. W związku ze złymi warunkami do życia zwierząt, złym stanem żywego gada oraz śmiercią drugiego, możliwa jest zmiana kwalifikacji czynu lub dodatkowe wątki.

Trwa ustalanie wszystkich okoliczności zdarzenia. Krokodyl przebywa obecnie pod opieką poznańskiego zoo.

„Zwierzę przebywało bardzo długo w fatalnych warunkach utrzymania w wodzie ze zmacerowanymi zwłokami samicy- towarzyszki, bardzo obawiamy się efektów zatrucia, które ze względu na specyficzny metabolizm krokodyli mogą ujawnić się z czasem. To była bardzo trudna akcja ratownicza.” – przekazał poznański ogród zoologiczny