Zoo Poznań jednym z 8 w Europie podtrzymujących populację gerezy białobrodej

Zoo Poznań jest jednym z ośmiu ogrodów w Europie, w których żyją przedstawiciele gerezy białobrodej. To silnie zagrożony wyginięciem gatunek małp. Tym bardziej cieszą narodziny młodego, który pojawił się w stolicy Wielkopolski. Teraz opiekunowie robią wszystko, by maluch przeżył.

 

Gereza białobroda to gatunek zagrożony wyginięciem. Ich przedstawiciele żyją w ośmiu europejskich ogrodach zoologicznych – łącznie 47 osobników. Jednym z zoo jest to poznańskie, jako jedyne w Polsce. Rozmnażanie tego gatunku jest wyjątkowo trudne, ponieważ jak wyjaśnia ogród zoologiczny w Poznaniu, śmiertelność młodych w pierwszym roku wynosi ok. 50%.

Cztery tygodnie temu w stolicy Wielkopolski powitano na świecie nowego samca. Zoo Poznań nadało mu imię Neo, co oznacza „prezent” w języku afrykańskim Tswana.

Mając na względzie bezpieczeństwo malucha, gerezy nie wychodzą obecnie na duży zewnętrzny wybieg. Można je zobaczyć jedynie przez okno, podglądając jak siedzą na parapecie i wygrzewają się w słońcu.

Opiekunowie robią teraz wszystko, by młody przeżył, szczególnie ten najtrudniejszy pierwszy rok. Zoo zaapelowało o „trzymanie kciuków” za nowego mieszkańca ogrodu.