Poznań gospodarzem Pucharu Świata. Rywalizacja na Torze Malta rozpocznie się w piątek

Poznań po raz kolejny stanie się stolicą kajakarstwa. W piątek na Torze Regatowym Malta rozpocznie się Kajakarski Puchar Świata, w ramach którego zaprezentują się reprezentanci 44 państw, w tym mistrzowie olimpijscy i świata.

 

Stolica Wielkopolski już po raz kolejny będzie gospodarzem dużych międzynarodowych zawodów. Przez trzy dni rywalizacji zostanie rozegranych 26 finałów, a rywalizacja kajakarzy i kanadyjkarzy będzie odbywać się w kategoriach jedynek, dwójek i czwórek na dystansach 200-500 metrów z podziałem na kobiety i mężczyzn. Odbędą się też konkurencje dwójek mieszanych na dystansach 500 metrów.

Łącznie na poznańskiej Malcie pojawią się przedstawiciele 44 państw (Algierii, Argentyny, Australii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Hong-Kongu, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kazachstanu, Kolumbii, Korei, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Singapuru, Słowenii, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji, Taipei, Ukrainy, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.), w tym światowa czołówka z mistrzami olimpijskimi i świata.

Start w Pucharze Świata w Poznaniu będzie także dobrym sprawdzianem dla zawodników przed sierpniowymi Mistrzostwami Świata i kwalifikacjami olimpijskimi.

„Poznań po raz kolejny organizuje duże międzynarodowe zawody. Malta pełna kibiców kajakarstwa jest jeszcze piękniejsza niż zwykle. Puchar Świata to nie tylko walka o medale, ale także początek rywalizacji o Igrzyska Olimpijskie. Do Poznania zjadą najwięksi zawodnicy i zawodniczki. Nasi zawodnicy i trenerzy są gotowi. Wiem, że potwierdzimy obecność w czołówce światowych wioseł. Czekamy tylko na piękną pogodę i kibiców” – Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania

Kibice, którzy pojawią się na trybunach Toru Regatowego Malta liczą na wiele emocji sportowych, głównie ze strony reprezentantów Polski. Podczas zeszłorocznego Pucharu Świata biało-czerwoni aż szesnaście razy stawali na podium w tym cztery razy na najwyższym jego stopniu. Z kolei w pierwszych zawodach PŚ w tym sezonie na torze w węgierskim Szeged Polacy wywalczyli osiem medali.

Puchar Świata w Poznaniu rozpocznie się 26 maja i potrwa do niedzieli, 28 maja.