Spacer po historycznych muzeach Poznania z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Przewodnikami PTTK

Muzea są miejscami, w których pamięć jest pielęgnowana, tworzona i kształtowana. W Poznaniu – mieście, które doświadczyło swój udział w konfliktach narodowych – muzea odgrywały kluczową rolę w ocaleniu i przedstawieniu polskiej przeszłości i teraźniejszości. Z tej perspektywy, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN) i Przewodnicy PTTK zapraszają na spacer, który zanurzy uczestników w historię muzealnictwa w Poznaniu.

 

W XIX-wiecznym Poznaniu, Muzeum im. Mielżyńskich stało się środkiem ocalenia polskiej przeszłości, wyrażanej między innymi poprzez sztukę, zbiory przyrodnicze i archeologiczne. Niemcy również dołączyli do tej rywalizacji, tworząc Muzeum Cesarza Fryderyka. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Muzeum Cesarza Fryderyka zostało przekształcone w Muzeum Wielkopolskie, które również przyjęło zbiory PTPN.

Podczas spaceru, uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o początkach kształtowania się muzealnictwa w Poznaniu, przekształceniach instytucjonalnych placówek muzealnych, oraz jaką drogę przebyło poznańskie muzealnictwo od zbiorów PTPN-u do dominacji oddziałów Muzeum Narodowego.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 28 maja 2023 roku, o godzinie 11:00. Miejsce spotkania to siedziba PTPN przy ulicy Mielżyńskiego.

Przewodnikiem podczas tego spaceru będzie Ryszard Grzesik, przewodnik PTTK i jednocześnie członek PTPN. To będzie wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się więcej o bogatej historii Poznania i jego muzeów od eksperta z dużym doświadczeniem.