Zielone Świątki w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

W święto Zesłania Ducha Świętego, znane również jako Zielone Świątki, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie serdecznie zaprasza na festyn pełen tradycyjnych atrakcji. Zielone Świątki, w tradycyjnej kulturze ludowej, to czas obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny i powitaniem lata, a także święto rolników i pasterzy.

 

Podczas dzisiejszego festynu, uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tradycjami związanymi z tym świętem. Wydarzenie rozpocznie Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie”, który poprowadzi naukę tradycyjnych zabaw i tańców ludowych dla dzieci.

Nawiązując do święta pasterzy przypadającego tego dnia, zorganizowana zostanie parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych. Będzie można również obejrzeć pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala. Na stanowisku muzealnym poświęconym pasterstwu w Tatrach, uczestnicy będą mieli okazję spróbować serów owczych.

W ofercie dla najmłodszych przygotowano różnorodne atrakcje. Dzieci będą mogły pomalować bawełnianą torbę na zakupy, spróbować swoich sił w pracy na krosienkach, poznać podstawy haftu oraz wziąć udział w warsztatach garncarskich i florystycznych połączonych z nauką wicia wianków.

Grupa rekonstrukcyjna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie zaprezentuje pokaz gaszenia pożaru przy pomocy zabytkowej sikawki konnej.

O godzinie 13:00 w pawilonie 1 rozpocznie się midisaż wystawy rzeźby, malarstwa i grafiki pt. „Dzikość”, na której swoje prace prezentują pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Ponadto, podczas festynu odbędą się eliminacje do “Bitwy Regionów” – konkursu kulinarnego, w którym weźmie udział 15 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu poznańskiego. Goście będą mogli skosztować lub kupić potrawy nawiązujące do kuchni wielkopolskiej, między innymi pieczone kaczki, czerninę, szare kluski.

Muzeum zapewnia wiele atrakcji dla całej rodziny. Jest to idealna okazja do spędzenia miłego czasu, nawiązując do tradycji Zielonych Świątek, a także do poszerzenia swojej wiedzy na temat historii i kultury regionu.

Program:

  • 12:00 – Powitanie
  • 12:15 – Występ Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie” i zabawy dla dzieci
  • 13:00 – Midisaż wystawy prac pracowników Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (Pawilon 1)
  • 13:00 – Koncert Orkiestry Dętej “TON” z Kościana
  • 13:30 i 15:00 – Pokaz strzyżenia owiec (zagroda edukacyjna)
  • 13:50 – Występ Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie” i zabawy dla dzieci
  • 14:30 – 15:00 – Parada umajonych zwierząt – woły, konie
  • 15:00 – Pokaz Historycznej Drużyny Sikawki Konnej (park za pałacem)
  • 16:00 – Ogłoszenie wyników “Bitwy Regionów”
  • 17:00 – Zakończenie imprezy

W przerwach pomiędzy poszczególnymi punktami programu przewidziane są konkursy dla publiczności. Godziny rozpoczęcia poszczególnych punktów programu mogą ulec niewielkim zmianom.