“Można wstrzymywać oddech, ale z zachwytu”, czyli jak zachowywać się w zoo i dlaczego warto je odwiedzać

Lato to idealny czas, aby odwiedzić poznańskie ogrody zoologiczne. Do programu „Hej Poznań” zaprosiliśmy Remigiusza Kozińskiego, aby zdradził nam kulisy pracy w zoo oraz ciekawostki związane z opieką nad zwierzętami.

Zoo to miejsce, które od lat fascynuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Oferuje ono możliwość zbliżenia się do różnorodnych gatunków zwierząt, poznania ich życia oraz edukacji na temat konieczności ochrony przyrody.

W Poznaniu znajdują się dwa wyjątkowe ogrody zoologiczne: Stare Zoo i Nowe Zoo. Pierwsze z nich można znaleźć na Jeżycach i jest jednym z najstarszych w Polsce, a drugie mieści się na północnym brzegu jeziora Maltańskiego. Jego lokalizacja pozwala na stworzenie bardziej naturalnych i przestronnych siedlisk dla zwierząt. Joanna Sobocińska-Korczak zapytała czym różnią się one od siebie.

„Różnią się one przede wszystkim wielkością. Jeden to 120ha, a drugi to niespełna 6. Natomiast Stare Zoo jest w tej chwili bardziej parkim miejskim” – zaznacza Remigiusz Koziński.

Znajduje się tam pawilon zwierząt zmiennocieplnych i można podziwiać różne gatunki gadów, płazów i ryb. Na terenie Starego Zoo dostępna jest również część bezpłatna, po której można spacerować i odwiedzić azyl dla małp.

Dużo większą liczbę zwierząt można zobaczyć w Nowym Zoo. Gość programu „Hej Poznań” podkreśla, że jest to zupełnie inny teren – leśny. W związku z tym jest to dom dla ponad 140 gatunków wolno żyjących zwierząt.

Remigiusz Koziński przypomina również jaki jest cel prowadzenia ogrodów zoologicznych.

„Naszą główną rolą jest hodowla zwierząt gatunków, które są zagrożone wyginięciem. Być może są często z punktu widzenia odwiedzającego mniej efektowne, ale są bardzo istotne tak naprawdę dla nas wszystkich” – tłumaczy gość programu.

Część z nich udaje się wypuścić na wolność, niedawno były to puszczyki czy susły moręgowane. Zarówno Stare, jak i Nowe Zoo mają wspólny cel – ochronę zagrożonych gatunków i edukację społeczeństwa na temat ekologii i konieczności dbania o przyrodę. Podczas wizyty w ogrodzie zoologicznym ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu odpowiedniego szacunku i troski zarówno wobec zwierząt, jak i środowiska. Remigiusz Koziński podkreśla, żeby przede wszystkim nie dokarmiać zwierząt oraz szanować ich potrzeby.

„Proszę też nie traktować tego miejsca jako takiego, gdzie trzeba chodzić na baczność i wyłącznie wstrzymywać oddech. Można wstrzymywać oddech, ale z zachwytu. Wydaje mi się, że jeżeli będziemy zachowywać się normalnie to wystarczy. Nie trzeba nic więcej, ani mniej” – dodaje przedstawiciel ogrodu zoologicznego.

Warto pamiętać również o tym, że ogród zoologiczny to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko z dziećmi. Już w najbliższy czwartek odbędzie się tradycyjne „pierwszoczwartkowe” spotkanie dla seniorów, na które bilety są w specjalnie obniżonej cenie.