Wolsztyn znów stolicą parowozów. Już dziś wyjątkowe święto i widowisko

Już dziś w Wolsztynie odbędzie się tradycyjna Parada Parowozów w miejscowej parowozowni. Co czeka na widzów?

 

Zwykle parada parowozów odbywała się w maju w ramach Dni Wolsztyna. Z uwagi jednak na m.in. prace modernizacyjne maszyn przeniesiono ją na sierpień. Będzie to pierwsza parada po kilkuletniej przerwie.

Początkowo planowano, że w paradzie weźmie udział sześć lokomotyw, jednak ostatecznie na tory wyjedzie pięć z uwagi na awarię jednej z nich. W zamian przygotowano jednak dodatkową atrakcję – drezynę Warszawa M20.

Wśród lokomotyw, jakie będzie można zobaczyć są także perełki: lokomotywa Energie z Luksemburga, lokomotywa Tubize z Belgii. Wyjadą także czeskie (555.0153) i niemieckie (01 509) oraz wyremontowana PT47-65 z Parowozowni Wolsztyn.

W tym roku, z uwagi na ogrodzenie części terenu parowozowni, wstęp jest biletowany. Turyści mogą jednak korzystać z pozostałego obszaru, za darmo, a paradę najlepiej oglądać ustawiając się wzdłuż torowiska, a nie na terenie samej parowozowni.

„Parada Parowozów jest jedną z niewielu okazji, by móc z bliska podziwiać te wspaniałe, potężne maszyny zarówno podczas paradnego przejazdu przez wolsztyńską stację, jak również w trakcie przygotowań technicznych, prezentujących codzienną obsługę lokomotyw parowych. Istnieje wtedy także możliwość gruntownego zwiedzania zaplecza wolsztyńskiej parowozowni oraz zapoznania się z jej pracą” – wskazują organizatorzy

Wieczorem odbędzie się tradycyjne już widowisko „Światło, para, dźwięk” na terenie Parowozowni, podczas którego lokomotywy zostaną zaprezentowany w wyjątkowy, nietypowy sposób, w zupełnie nowym świetle i przy muzyce. Bilety na widowisko będą dostępne w sprzedaży stacjonarnej od godziny 20:00.

Dodatkowo, przez cały weekend na okolicznych stalowych szlakach odbywają się przejazdy składami RETRO, w industrialnej przestrzeni hali napraw podziwiać można wystawę fotografii “Parowozowe Impresje”.