Wielkie świeto parowozów już w weekend! A od połowy maja…

Już w najbliższą sobotę rozpocznie się coroczne święto miłośników parowozów. W Wolsztynie jak zwykle nie zabraknie wielu atrakcji, w tym XXIV Parady Parowozów czy widowiska „Światło, para i dźwięk”. Przygotowano także specjalną niespodziankę – już w maju do regularnego kursowania w ruchu pasażerskim wrócą parowozy.

Parowozownia w Wolsztynie jest ostatnią tego typu działającą na świecie, która obsługuje przewozy pasażerskie trakcją parową. W tym roku mija 110 lat od jej utworzenia, a unikatowy parowóz Ok1-359, który pozostaje w jej zbiorach ma już 100 lat.

Tegoroczna parada organizowana jest po raz pierwszy samodzielnie przez Parowozownię Wolsztyn – instytucję, która została powołana do życia w 2016 roku. Już w najbliższą sobotę, 29 kwietnia, o godzinie 13:30 w wolsztyńskiej parowozowni pojawi się 10 pojazdów z Polski, Czech i Niemiec.

Chętni będą mogli także przejechać się parowozem na jednej z krótkich tras turystycznych, które zostaną uruchomione w sobotę.

W czasie imprezy nie zabraknie także tradycyjnego już wieczornego widowiska „Światło, para i dźwięk”, a także zwiedzania parowozowni i zawodów maszynistów, które odbędą się w niedzielę.

Podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu zapowiedziano także powrót na wielkopolskie tory pociągów pasażerskich ciągniętych przez maszynę parową. Kursy odbywać się będą na trasie Wolsztyn – Poznań oraz Wolsztyn – Leszno. Wielki powrót nastąpi 15 maja.