Poznań i Changwon: Nowy rozdział wzajemnej współpracy

Poznań otworzył nowy rozdział we wzajemnej współpracy z koreańskim miastem Changwon. Oba miasta postanowiły połączyć siły w sferach kultury, turystyki, edukacji oraz promocji i wsparcia inwestycji.

 

Podczas ceremonii podpisania memorandum o współpracy, prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreślił wagę tej współpracy, akcentując jej potencjał w wymianie doświadczeń oraz realizacji wspólnych projektów. Wyraził on nadzieję, że spotkanie z burmistrzem Changwon, Hong Nam-Pyo, zaowocuje nie tylko lepszym wzajemnym poznaniem, ale także przyniesie konkretne korzyści dla obu społeczności w przyszłości.

Z kolei burmistrz Changwon, podczas swego wystąpienia, zaznaczył rosnące znaczenie relacji między Polską a Koreą. Zwrócił uwagę na fakt, że podpisanie tego dokumentu ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju obu miast.

W trakcie wizyty, delegacja z Changwon nie ograniczyła się jedynie do oficjalnych spotkań. Przedstawiciele miasta korzystali z okazji, by spotkać się ze studentami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przedstawicielami biznesu oraz lokalnymi entuzjastami kultury koreańskiej.

Changwon, będący stolicą prowincji Gyeongsang Południowy, jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym i przemysłowym w Korei Południowej. Jego znaczenie jako miasta zrównoważonego rozwoju, z wyraźnym podziałem na strefy mieszkalne i przemysłowe, a także bogatą ofertą zieleni miejskiej, czyni je atrakcyjnym partnerem dla Poznania.

W Changwon działają liczne giganty przemysłowe, takie jak Hyundai Wia czy LG Electronics. Co więcej, jest to siedziba ważnych firm z sektora obronnego, które mają już na koncie współpracę z przedsiębiorstwami polskimi.

Współpraca z koreańskim miastem to kolejny krok w strategii Poznania dążącego do nawiązania i rozwijania międzynarodowych relacji.