Konkurs Wieniawskiego wydarzeniem roku w prestiżowym konkursie

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, który zdobył wyróżnienie Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii “Wydarzenie Roku”. Nagroda ta, przyznawana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, podkreśla znaczenie i prestiż konkursu na arenie krajowej.

 

W trakcie uroczystej gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie przekazano decyzję jurorów, którzy docenili Poznań za “najwyższy poziom organizacji jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie”. 

Dyrektorka Konkursu Wieniawskiego, Karolina Kaźmierczak, podziękowała Miastu Poznań za niesłabnące wsparcie i zobowiązała się do kontynuowania tradycji.

“Liczę na to, że przy takim wsparciu i z pomocą tych wszystkich niezwykłych ludzi będziemy mogli zapewnić konkursowej publiczności jeszcze więcej emocji i wrażeń”, dodała.

Nie można też zapomnieć o indywidualnym sukcesie Wojciecha Niedziółki, który zdobył tytuł “Odkrycie Roku”. Jego talent doceniła publiczność, przyznając mu to wyróżnienie.

Historia Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego sięga 1935 roku, a od 1952 roku ma swoje miejsce w Poznaniu. Organizowane jest pod egidą Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego i wspierane przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, podkreślił wagę konkursu dla kultury miasta, mówiąc:

“Konkursy Wieniawskiego to jedna z najcenniejszych marek kulturalnych naszego miasta, znana i ceniona praktycznie na całym świecie.”

W 2022 roku konkurs zgromadził rekordową liczbę uczestników – ponad 240 muzyków z 30 krajów. Hala koncertowa Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza stała się miejscem rywalizacji najlepszych skrzypków, z których wielu zdobyło międzynarodową sławę.

Ostateczne zwycięstwo przypadło Hina Maedzie z Japonii. Drugie miejsce zdobyła Meruert Karmenova z Kazachstanu, a trzecie miejsce przypadło Qingzhu Weng z Chin.

Technologia pozwoliła miłośnikom muzyki śledzić rywalizację na żywo z każdego miejsca na świecie. Dzięki transmisjom na YouTube oraz szerokiemu pokryciu w mediach społecznościowych, w szczególności azjatyckich, konkurs stał się wydarzeniem o zasięgu globalnym.