Ostatnie dni wystawy “Siła Spotkania”

W Galerii Śluza dobiega końca unikatowa wystawa “Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań”, która jest częścią obchodów 770. rocznicy lokacji miasta na lewym brzegu Warty. Do 26 listopada mieszkańcy i turyści mają ostatnią szansę zanurzyć się w bogatej historii Poznania i odkryć, kto przyczynił się do kształtowania jego tożsamości na przestrzeni wieków. Wstęp na ekspozycję jest wolny.

 

Wystawa ukazująca wpływ licznych kultur i narodowości na rozwój stolicy Wielkopolski, podzielona jest na pięć działów tematycznych: osadnicy, handel, architektura, nauka i życie codzienne. Każdy z nich rzuca światło na inny aspekt historii miasta.

Pierwszy dział przybliża historię osadników ze Śląska i Saksonii, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami przyczynili się do rozwoju miasta, zyskując w zamian przywileje oraz status miejski. Drugi dział skupia się na handlu, prezentując ewolucję poznańskiego rynku, od sprzedaży win i przypraw korzennych, po powstanie Targów Poznańskich.

Sekcja poświęcona architekturze ukazuje, jak lokalni mecenasi współpracując z zagranicznymi architektami, przyczynili się do powstania wybitnych dzieł architektonicznych, takich jak renesansowy ratusz czy barokowe kościoły.

Dział nauki rzuca światło na edukacyjną przeszłość miasta, począwszy od jezuickiego kolegium kształcącego według rzymskich standardów, aż po XIX-wieczne gimnazja klasyczne.

Ostatnia część wystawy koncentruje się na życiu codziennym mieszkańców Poznania, podkreślając ich różnorodne pochodzenie i wpływ na lokalną kulturę, język, kuchnię i rozrywki. Sala ta ukazuje również wpływ Bambrów na upowszechnienie picia kawy w Poznaniu.

Wystawa jest dostępna w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim, z myślą o szerokim gronie odbiorców. Dla młodszych zwiedzających przygotowano interaktywne elementy, które umożliwiają angażujące poznawanie historii.

W sobotę, 25 listopada o godzinie 16:00, odbędzie się oficjalny finisaż wystawy, połączony z oprowadzaniem kuratorskim. Jest to wyjątkowa okazja, by poznać fascynujące tło historii miasta i zrozumieć, jak wielowymiarowe spotkania kształtowały Poznań, czyniąc go miejscem tolerancyjnym i otwartym na świat.