“Wiele / Niewiele”, czyli o projektowaniu graficznym w Muzeum Sztuk Użytkowych

Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu przygotowało nową wystawę zatytułowaną „Wiele/ Niewiele. Dwie drogi myślenia w projektowaniu graficznym.”. O koncepcji projektu w programie „Hej Poznań” opowiedziała kuratorka Barbara Górecka z Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Na wystawie „Wiele/ Niewiele. Dwie drogi myślenia w projektowaniu graficznym” znajdują się plakaty oraz grafiki wydawnicze. W kolekcji Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu jest ponad 40 tysięcy plakatów. Barbara Górecka opowiedziała, w jaki sposób wybrano te, które znalazły się na wstawie.

„Praca nad taką wystawą trwa jakiś czas. Ja też miałam jakiś koncept w głowie, czyli przeglądałam pracę konkretnych artystów, których podejrzewałam, że w ich twórczości znajdą się takie tropy które będą doskonale odpowiadać mojemu zamierzeniu.” – wyjaśniła kuratorka wystawy w rozmowie z Anią Drzazgą i Piotrem Szulcem

Wystawę można oglądać w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim, znajduje się na niej 65 prac. Dwie drogi myślenia, które pojawiają się w tytule wystawy nawiązują do takich koncepcji jak minimalizm oraz maksymalizm, i dlatego ekspozycja podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajdują się plakaty oraz dzieła minimalistyczne, które przedstawiają wszystko w sposób bardzo uproszczony. Z kolei w drugiej sali panuje maksymalizm, nadmiar oraz chaos. Kuratorka wystawy opowiedziała również o artystach, których prace będzie można podziwiać.

„Mamy też artystów związanych z polską szkołą plakatu, prezentujemy prace które powstały zarówno w okresie polskiej szkoły jak i w toku późniejszej ich twórczości: Jan Młodożeniec, Henryk Tomaszewski, Waldemar Świeży, Jan Lenica. To są właśnie nazwiska, które często się przywiązuje.” – wyjaśnia Barbara Górecka.

Na wystawie zaprezentowano również dzieła kobiet, najwięcej ich można znaleźć w książkach ilustrowanych. Jak zwraca uwagę gość programu jest to trend, który można zauważyć w młodszym pokoleniu i różnice między kobietami i mężczyznami zaczynają się wyrównywać. Będzie można zobaczyć ilustracje książkowe artystek znanych na całym świecie, które otrzymują wiele nagród.

Anna Drzazga zauważa, że obejrzeć można prace które powstały na przestrzeni wielu lat i pyta czy da się odróżnić te nowe od tych powstałych wiele lat temu.

„Siłą rzeczy sztuka idzie do przodu, zmieniają się nurty oraz metody tworzenia plakatów. Praca komputerów, czy też inne środki sprawiają, że te prace współczesne są gęste do granic możliwości.(…) Jeśli weźmiemy pod uwagę czas powstania i to co się działo wtedy oraz jak nowatorskie i nonszalanckie było tworzenie plakatu to troszkę inaczej się na to spogląda.” – opowiada kuratorka wystawy.

Na ekspozycji „Wiele/ Niewiele. Dwie drogi myślenia w projektowaniu graficznym” znalazły się zarówno prace polskich artystów jak i tych pochodzących z Europy, Azji oraz Stanów Zjednoczonych.

Wystawę można podziwiać do 15 stycznia 2023 roku w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.