Wielkopolska walczy z marnowaniem żywności. Rusza kolejna edycja wsparcia finansowego na transport i magazynowanie żywności

Wielkopolska walczy z marnowaniem żywności – ruszył nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu ofert „Transport i magazynowanie żywności uratowanej przed zmarnowaniem” na lata 2024-2025. Samorząd zamierza na ten cel wydać pół miliona złotych.

 

Konieczność ograniczenia marnowania żywności znana jest nie od dziś. Ogromną pracę w działania na rzecz odpowiedniego gospodarowania i niewyrzucania jedzenia wykonują organizacje pozarządowe. Nie tylko organizują i niosą pomoc dla potrzebujących, ale także pomagają w zagospodarowaniu żywności w ramach długofalowego wsparcia.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego po raz kolejny chce wspierać organizacje. W ramach ogłoszonego konkursu, organizacje, stowarzyszenia czy też banki żywności mogą pozyskać dodatkowe środki finansowe, pozwalające na pokrycie części kosztów magazynowania czy też transportu żywności, chroniąc ją przed zmarnowaniem.

Wsparcie realizowane jest przez samorząd od 2020 roku i do tej pory z budżetu województwa przeznaczono na ten cel ponad 680 tysięcy złotych. Tylko w ubiegłym roku pomoc uzyskało siedem organizacji. Jak zaznacza Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, szczególnie w czasach wzrostu kosztów transportu i magazynowania, każde wsparcie jest dla organizacji, banków żywności czy organizacji wyjątkowo cenne.

W obecnej edycji programu samorząd zamierza wydać na ten cel pół miliona złotych. Maksymalna kwota pomocy w ramach dotacji może wynieść 85 tys. zł, jednak nie więcej niż 85% całkowitego kosztu zadania. Zakres przedsięwzięcia powinien obejmować wsparcie transportu i magazynowania żywności, uratowanie jej przed zmarnowaniem oraz pobudzeniu aktywności organizacji zajmujących się dystrybucją żywności do potrzebujących.

Wnioski będą przyjmowane do 2 lutego 2024 roku. Szczegóły konkursu dostępne są online.