Kontrowersje wokół promocji Wizz Air – UOKiK interweniuje

Wizz Air, znany przewoźnik niskokosztowy, znalazł się w centrum kontrowersji związanych z anulowaniem promocyjnych rezerwacji lotniczych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wziął na celownik praktyki firmy, które mogły naruszyć prawa konsumentów.

 

W maju 2018 roku Wizz Air, celebrując swoje 19. urodziny, zaoferował klientom bilety lotnicze po wyjątkowo niskiej cenie 35 zł. Oferta, dostępna w aplikacji i na stronie internetowej przewoźnika, obejmowała loty z polskich lotnisk. Jednak radość wielu konsumentów szybko została ostudzona, gdy firma anulowała większość rezerwacji, powołując się na błąd techniczny.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, postawił spółce zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Kwestionowana jest szczególnie praktyka odwoływania rezerwacji oraz sposób prezentacji oferty. UOKiK podkreśla, że konsumenci mają prawo oczekiwać rzetelnej i nie wprowadzającej w błąd informacji o ofercie.

Sprawa Wizz Air nabiera dodatkowego wymiaru w kontekście usługi “Elastyczny towarzysz podróży”. UOKiK zwraca uwagę na problemy związane z brakiem zwrotu opłat za tę usługę w przypadku odwołania lotu przez przewoźnika. Obecne postanowienia umowy, mimo zmian, nadal budzą wątpliwości prawne.

Jeśli zarzuty UOKiK znajdą potwierdzenie, Wizz Air Hungary może zostać obciążony karą do 10% rocznego obrotu. Sytuacja może mieć też wpływ na działalność i reputację przewoźnika.