Kolebka cywilizacji, niezwykły klimat i piękne wspomnienia, czyli urlop w Egipcie

Egipt – kolebka cywilizacji, jedno z najbardziej znanych państw na świecie z niesamowitymi zabytkami i klimatem, który pozwala na „złapanie” słońca nawet w środku zimy. To także od wiel lat jeden z najpopularniejszych kierunków podróży Polaków, w tym także z poznańskiego lotniska Ławica. Czym zachwyca?

Już od najmłodszych lat dzieci na całym świecie uczone są o starożytnym Egipcie, piramidach, Faraonie, Kleopatrze, Nilu i po latach są to pierwsze skojarzenia dorosłych, gdy słyszą hasło „Egipt”. Do tego przychodzą im także do głowy takie słowa jak „wakacje”, „urlop” i „wypoczynek i nie dzieje się to bez powodu. Od wielu lat Egipt jest jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych także wśród Polaków.
 
Skąd popularność tego państwa? Poza niesamowitą historią i zabytkami, Egipt zachęca do odwiedzin także swoją kuchnią, fauną i florą, a przede wszystkim klimatem. Temperatura powietrza nawet w okresie astronomicznej zimy wynosi tu ponad 20ºC. Roczna suma opadów zwykle nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów, dlatego od wieków ludzie osiedlali się przede wszystkim w delcie i dolinie Nilu. Od tysiącleci stosuje się tu także system sztucznego nawadniania, by zwiększyć powierzchnię terenów uprawnych.
 
Turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodu w Egipcie, stanowiąc około 10% PKB. Co roku odwiedza go kilkanaście milionów turystów co przekłada się na ogromne zyski dla budżetu.
 
Hurghada regularnie znajduje się w pierwszej trójce najczęściej wybieranych kierunków czarterowych pasażerów poznańskiego lotniska Ławica. Położona pośród około 50 raf koralowych uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania. Wykorzystuje to lokalna społeczność, ponieważ w tym rejonie istnieje około 200 baz nurkowych. Poza rafą koralową do podwodnych podróży zachęcają także… wraki statków, także tych znanych z historycznych opowieści sprzed kilku wieków.
 
Hurghada położona jest na wschodnim wybrzeżu Morza Czerwonego, nad Zatoką Sueską, około 500 km od Kairu. Ciepłe i czyste wody morskie zachęcają do uprawniania sportów wodnych – nie tylko tych związanych z nurkowaniem.
 
Będąc tam warto także wybrać się na bazar, gdzie koniecznie trzeba przygotować się na targowanie cen. Najlepiej kierować się do najstarszej części Hurghady, El Dahar, gdzie kupić można liczne pamiątki, wyroby ze złota i srebra, herbatę, przyprawy orientalne czy olejki. Atrakcją jest także m.in. akwarium z okazami ryb Morza Czerwonego.
 
Około 260 km od Hurghady mieści się Marsa Alam – rejon i miasto, do którego także można dostać się korzystając z oferty realizowanej z lotniska Poznań-Ławica. To nieco mniej popularne miejsce turystyczne, które jednak w ostatnich latach mocno się rozwija i jest coraz chętniej wybierane przez turystów.
 
Tu także można nurkować wśród malowniczych raf koralowych, a także wygrzewać się na uznawanych za najpiękniejsze w Egipcie plażach. Długa ścieżka spacerowa wzdłuż morza pozwala na spacerowanie wśród pięknych widoków i romantycznego zachodu słońca.
 
Podczas pobytu w Marsa Alam warto wybrać się również do Portu Ghalib, czyli jednego z najpopularniejszych miejsc na zakupy w tym państwie. To również luksusowy port z dobrymi warunkami do uprawiania sportów wodnych.
 
Będąc w tym rejonie koniecznie trzeba spróbować również lokalnej kuchni, w tym m.in. kofty oraz ciasta z kaszy manny z melasą i orzechami.
Bez względu na miejsce pobytu podczas urlopu, warto także skorzystać z możliwości wycieczek do innych miejsc w tym państwie.
 
Wielu korzysta z możliwości podróży do Kairu, czyli stolicy państwa oraz Gizy. To miejsca niemal obowiązkowe na liście podczas podróży do Egiptu, ponieważ to właśnie tutaj znajdują się najsłynniejsze piramidy i grobowce oraz Sfinks. Możliwy jest również rejs po Nilu, jednej z najsłynniejszych rzek na świecie.
 
Ciekawą opcją jest także wycieczka do Luksoru, czyli dawnej stolicy Egiptu, gdzie podziwiać można grobowce faraonów.
 
Podczas pobytu w Egipcie, jedną z najbardziej znanych rozrywek jest także wypad na Safari, wycieczka quadami po pustyni czy przejażdżka na wielbłądach.
 
Zarówno do Hurghady jak i Marsa Alam można polecieć czarterowymi połączeniami realizowanymi z lotniska Poznań-Ławica.
autorka: A. Karczewska
autorka: A. Karczewska