Tu studenci i pracownicy wiedzą, kiedy przyjedzie ich tramwaj lub autobus bez wychodzenia z budynku

W ramach innowacyjnego projektu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wprowadził narzędzie, które umożliwia studentom i pracownikom łatwe sprawdzanie czasu odjazdów autobusów i tramwajów z okolicznych przystanków. Inicjatywa ma być częścią projektu promowania niskoemisyjnych środków transportu i odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania mobilności wśród społeczności akademickiej.

 

Działanie to jest wynikiem współpracy między Działem Marketingu i Komunikacji uczelni a Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu. Celem jest nie tylko ułatwienie codziennej logistyki, ale również podnoszenie świadomości na temat wpływu transportu drogowego na środowisko. Transport jest odpowiedzialny za znaczącą część emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej, a poprzez promowanie alternatywnych form przemieszczania się, w tym transportu zbiorowego, uczelnia pragnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Poznaniu.

W Collegium Maximum, głównym budynku Uniwersytetu Przyrodniczego, zainstalowano ekrany prezentujące w czasie rzeczywistym odjazdy komunikacji miejskiej. Katarzyna Lesińska, inicjatorka projektu i członek Działu Marketingu i Komunikacji, podkreśla, że aktualizowane co kilka sekund informacje pozwalają na świadome planowanie czasu przez studentów i pracowników. Możliwość obserwacji, kiedy nadejdzie następny środek transportu, pozwala na elastyczne zarządzanie własnym czasem.

Reakcje społeczności akademickiej są pozytywne. Już miesiąc po wprowadzeniu systemu pojawiły się głosy, że jest on bardzo przydatny codziennym życiu uczelni. Dr Michał Beim z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej zauważa, że dostęp do informacji o transporcie w czasie rzeczywistym jest kluczowym czynnikiem zachęcającym do korzystania z publicznych środków transportu.

Inicjatywa wpisuje się w szersze działania Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, mające na celu promowanie komunikacji miejskiej jako priorytetowego sposobu przemieszczania się po mieście. Jak zaznacza Jan Gosiewski, dyrektor ZTM, wybór transportu zbiorowego przyczynia się do zmniejszenia korków i poprawy efektywności przepływu ruchu drogowego, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu inteligentnych systemów zarządzania ruchem.

Projekt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pokazuje, jak inicjatywy edukacyjne mogą wspierać zrównoważony rozwój i wpływać na codzienne decyzje transportowe mieszkańców miasta. Poprzez integrację nowoczesnych technologii informacyjnych z działaniami na rzecz środowiska, uczelnia stawia przykład, jak można efektywnie łączyć edukację, technologię i ekologię w służbie społeczeństwa.