Droga rowerowa to nie wszystko. W okolicy pojawi się też nowa zieleń

Na Starym Mieście w Poznaniu trwa realizacja ambitnego projektu budowy blisko półtora kilometra nowej drogi rowerowej. Inwestycja ta, będąca częścią Programu Rowerowego Miasta Poznania, nie tylko ułatwi mieszkańcom dostęp do centrum i obszarów rekreacyjnych, ale także znacząco przyczyni się do poprawy estetyki i funkcjonalności przestrzeni miejskiej.

 

Trasa, biegnąca wzdłuż ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej, jest już w większości ukończona. Pozostało jedynie ułożenie nawierzchni bitumicznej, co jest planowane na najbliższą wiosnę, ze względu na przerwę technologiczną wytwórni masy bitumicznej w okresie zimowym.

W ramach projektu, oprócz samej drogi rowerowej, przeprowadzana jest kompleksowa modernizacja infrastruktury towarzyszącej. Piesi zyskają wygodniejsze i bezpieczniejsze chodniki, a cała okolica zostanie wzbogacona o nową zieleń. Wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, Tomasz Płóciniczak, podkreśla, że wzdłuż trasy pojawi się ponad 3 tysiące nowych krzewów, w tym forsycje, berberysy, irgi i róże, a także 15 platanów klonolistnych.

Prace obejmują również modernizację przystanków autobusowych, gdzie nowe nawierzchnie już zyskały przystanki Małe Garbary i Solna. Wzmacniana jest również cała infrastruktura drogowa – od odwodnienia, poprzez oświetlenie, aż po sygnalizację świetlną.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym osób z niepełnosprawnościami wzroku, wprowadzane są specjalne oznaczenia fakturowe. Ponadto, wzdłuż trasy pojawią się ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz elementy ochrony drzew, co sprawi, że nowa droga rowerowa stanie się nie tylko funkcjonalnym, ale i przyjaznym miejscem dla mieszkańców oraz turystów.