Podkoziołek 2024: Tradycyjny pochód kolędniczy w centrum miasta

W sercu miasta, mieszkańcy i goście mieli okazję stać się częścią wyjątkowego wydarzenia, żywo przypominającego o bogactwie lokalnych tradycji i kultury. Podkoziołek 2024, akcja organizowana przez Stowarzyszenie Podkoziołek, przyciągnęła tłumy uczestników, którzy w rytmie kolęd i ludowych melodii przeszli przez centrum, świętując zakończenie karnawału.

Pochód kolędniczy, który jest odzwierciedleniem wielkopolskiego zwyczaju, ma głęboko zakorzenioną tradycję w przywoływaniu szczęścia, dobrobytu oraz symbolicznym budzeniu wiosny. Jak informują organizatorzy, Podkoziołek niegdyś miał miejsce nieco później w kalendarzu, lecz wciąż zachowuje swój pierwotny charakter i znaczenie.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się na placu Andersa, skąd uczestnicy, zarówno mieszkańcy miasta, jak i przybyli goście, wyruszyli w kolorowym, pełnym radości korowodzie. Trasa pochodu wiodła przez ul. Półwiejską i ul. Św. Marcin, aż do Ronda Kaponiera, gdzie na wszystkich czekała kulminacja wydarzenia – ludowa potańcówka w Przystanku Dartera na poziomie -2.

Wydarzenie to nie tylko umożliwiło uczestnikom celebrację zakończenia karnawału w tradycyjny sposób, ale także pozwoliło na głębsze zrozumienie i doświadczenie lokalnych tradycji. Organizatorzy, Stowarzyszenie Podkoziołek, po raz kolejny udowodnili, że staropolskie obyczaje mogą być świetnym sposobem na integrację społeczności oraz zachętą do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.