Ponad tysiąc interwencji straży miejskiej w ostatnim tygodniu

W ciągu zaledwie jednego tygodnia, strażnicy miejscy w całym mieście zostali zaangażowani w realizację blisko 1100 zgłoszeń, świadcząc o intensywnej aktywności i różnorodności problemów zgłaszanych przez mieszkańców. Dominującym kanałem komunikacji okazały się połączenia telefoniczne, za pośrednictwem których wpłynęło 573 zgłoszeń. Poczta elektroniczna była drugim najpopularniejszym sposobem zgłaszania spraw, z 314 przypadkami, a aplikacje mobilne oraz bezpośrednie działania strażników przyczyniły się do przekazania kolejnych 191 interwencji.

 

Wśród najczęściej zgłaszanych problemów prym wiodły te związane z naruszeniami w ruchu drogowym. Nieprawidłowe parkowanie, blokowanie przejazdu czy parkowanie w miejscach zabronionych stanowiły 636 z wszystkich interwencji. To pokazuje, jak duże wyzwanie stanowi dla strażników miejskich dbanie o płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Zgłoszenia dotyczące pomocy zwierzętom również znalazły się wśród realizowanych zadań, z liczbą 54 interwencji, co podkreśla ważność dbałości o dobrostan zwierząt w przestrzeni miejskiej. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nieodpowiednie zachowania oraz pomoc osobom bezdomnym to kolejne obszary, w których straż miejska została zaangażowana, realizując łącznie 88 takich działań.

Problematyka dzikich wysypisk śmieci oraz zanieczyszczeń miejsc publicznych również wymagała interwencji, z 140 zgłoszeniami w tej kategorii. Z kolei zakłócanie porządku publicznego stanowiło przyczynę 40 interwencji, co pokazuje, jak ważna jest rola strażników w utrzymaniu porządku i spokoju w przestrzeni miejskiej.

Ważną częścią działań strażników były także zabezpieczenia ważnych wydarzeń w mieście, takich jak strajk rolników 9 lutego czy mecz Lecha Poznań 10 lutego, co wymagało szczególnej organizacji i zaangażowania.

Strażnicy miejscy wykazali się również skutecznością w działaniach bezpośrednich, instalując 403 blokady na koła pojazdów, wystawiając 919 wezwań do zapłaty oraz usuwając 12 samochodów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Straż miejska wymieniła także kilka przykładowych interwencji.

Na osiedlu Nowe Miasto mieszkańcy zgłosili nieodpowiednie postępowanie z odpadami, gdzie odpady poremontowe były wyrzucane do pojemników przeznaczonych na bio odpady. Straż miejska szybko zareagowała na zgłoszenie, identyfikując i ukarując osobę odpowiedzialną mandatem w wysokości 500 zł. 

Z kolei na Starym Mieście doszło do kradzieży sklepowej. Dzięki szybkiej reakcji strażników, sprawca został ujęty na gorącym uczynku. Sprawa została przekazana do dalszych działań policji.

Podczas zabezpieczania strajku rolników, jeden ze strażników zauważył nietypową sytuację – mężczyznę jadącego na rowerze, który uderzył w słup uliczny i upadł. Okazało się, że rowerzysta był pod wpływem alkoholu. Dzięki szybkiej interwencji, mężczyzna otrzymał niezbędną pomoc i został przewieziony do Ośrodka Dla Osób Nietrzeźwych.

Operator Monitoringu Miejskiego odegrał kluczową rolę w zidentyfikowaniu i zatrzymaniu osoby poszukiwanej za uszkodzenie mienia. Zatrzymany, przy którym znaleziono również niedozwolone substancje oraz pałkę teleskopową, został przekazany w ręce policji.

Tak duża liczba interwencji w przeciągu zaledwie jednego tygodnia świadczy o ciągłym zapotrzebowaniu na wsparcie i interwencje strażników miejskich, którzy na co dzień dbają o porządek, bezpieczeństwo i dobrostan mieszkańców oraz zwierząt w mieście.