Hołd bohaterom Akcji Bollwerk w Poznaniu

W środę, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, kombatanci oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 im. Mieszka I w Poznaniu, zgromadzili się, by oddać hołd bohaterom jednej z najbardziej spektakularnych akcji dywersyjnych czasów II wojny światowej – zniszczeniu magazynów Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą, przeprowadzonej 82 lata temu przez żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Chwaliszewa.

 

Ceremonia upamiętnienia odbyła się przy pomniku na ulicy Estkowskiego, niedaleko ulicy Szyperskiej, gdzie wspólny wieniec złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta, a także przedstawiciele władz powiatu i województwa oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 40. Pomnik ten, ufundowany przez mieszkańców Poznania w 1982 roku, stanowi trwałe przypomnienie o heroizmie uczestników akcji.

Akcja Bollwerk, przeprowadzona w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku, była zaplanowanym przez Wielkopolskie Kierownictwo Związku Odwetu ZWZ-AK przedsięwzięciem na rozkaz gen. Władysława Sikorskiego. Jej głównym celem było zniszczenie strategicznych zapasów zgromadzonych w magazynach portu rzecznego w Poznaniu, które miały wspierać żołnierzy niemieckich na froncie wschodnim. Dzięki sprytnej taktyce upozorowania przypadkowego zapłonu, akcja zakończyła się pełnym sukcesem, choć niestety pociągnęła za sobą tragiczne konsekwencje w postaci masowych aresztowań i egzekucji.

Wśród bohaterów tamtej nocy był Antoni Gąsiorowski, znany jako Ślepy Antek, którego odwaga i poświęcenie przyczyniły się do pomyślnego zakończenia operacji. Niestety, sukces miał wysoką cenę – wielu uczestników akcji po brutalnych przesłuchaniach zostało skazanych na śmierć.