Poznań upamiętnił 81. rocznicę Akcji Bollwerk

W Poznaniu odbyły się uroczystości związane z 81. rocznicą Akcji Bollwerk, która miała istotne znaczenie przy osłabieniu Wehrmachtu podczas II wojny światowej.

 

Akcja Bollwerk przeprowadzono w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku. Żołnierze Armii Krajowej wraz z mieszkańcami Chwaliszewa podpalili kompleks magazynowy wykorzystywany przez Wehrmacht, niszcząc zapasy okupanta, w tym żywność, broń, ciepłą odzież oraz komplety ogumienia pojazdów bojowych.

Co istotne, całość upozorowano w taki sposób, by wyglądało na przypadkowy zapłon, a nie sabotaż. Operacja się udała, a spalenie zapasów znacząco osłabiło wojsko okupanta.

Niestety, niedługo po zakończeniu akcji doszło do masowych aresztowań, a część członków akcji po brutalnych przesłuchaniach została skazana na śmierć.

W 81. rocznicę akcji w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenie. Rozpoczął je występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 u zbiegu ul. Garbary i Estkowskiego.

„Ta bardzo śmiała akcja, będąca wyrazem niezwykłej odwagi i patriotyzmu, była dziełem poznaniaków. Mimo że działali potajemnie, a ślad po nich próbował zatrzeć okupant – mordując bohaterów i dręcząc członków ich rodzin – pamięć o nich nie przemija. Będziemy zawsze pamiętać o bohaterstwie uczestników Akcji Bollwerk, ale i ofierze wszystkich walczących, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności i swoją odwagą rozsławili imię Poznania na kartach historii” – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Następnie uczestnicy udali się na główne obchody pod pomnikiem Akcji Bollwerk przy ul. Estkowskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przypominając o odwadze i pomysłowości uczestników, a także oddano hołd ofiarom.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu, województwa, szkół, sił zbrojnych i służb mundurowych oraz związków kombatanckich.