Gdzie i kiedy będzie można się kąpać w tym sezonie? Radni zdecydowali o tegorocznym sezonie kąpielowym

Choć w Poznaniu wiosna dopiero powoli się wita z mieszkańcami, to już trwają przygotowania do cieplejszych dni i sezonu kąpielowego. Teraz rozpocznie się w tym roku w połowie czerwca. Podobnie jak rok temu, nie będzie oficjalnego kąpieliska nad Maltą. Gdzie i od kiedy będzie można się bezpiecznie kąpać?

 

Poznańscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą sezonu kąpielowego. W tym roku rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. Do dyspozycji poznaniaków będą cztery miejskie kąpieliska – Krzyżowniki (na Jeziorze Kierskim w Krzyżownikach), Strzeszynek (na Jeziorze Strzeszyńskim), Rusałka (na jeziorze Rusałka) oraz Kiekrz (na Jeziorze Kierskim w Kiekrzu).

Podobnie jak rok temu oficjalne miejskie kąpielisko nie powstanie nad Maltą. Powodem jest zbyt częsty zakwit sinic w wodzie, który uniemożliwia bezpieczne kąpieli.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapewniają, że prowadzą działania na rzecz poprawy sytuacji, jednak z uwagi na specyfikę jeziora – napływ substancji organicznych, w tym związków fosforu i azotu, niesionych do Malty przez Cybinę w połączeniu z warunkami atmosferycznymi, przyczynia się do zakwitu sinic.

Miejskie kąpieliska podczas trwania sezonu kąpielowego są strzeżone przez ratowników, którzy jednak są obecni na miejscu jedynie w wyznaczonych godzinach. Woda kontrolowana jest regularnie.