Wyjątkowa wystawa plakatów na cześć Pawła Edmunda Strzeleckiego

Na dziedzińcu urzędu miasta przy placu Kolegiackim w Poznaniu prezentowana jest unikalna wystawa plakatów, której bohaterem jest Paweł Edmund Strzelecki – wybitny polski podróżnik, badacz i filantrop. Do 26 kwietnia mieszkańcy i goście miasta mają okazję podziwiać dzieła młodych talentów z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, nawiązujące do bogatego życiorysu tej nieco zapomnianej postaci.

 

Twórczość zgromadzona na wystawie pochodzi z pierwszej Pracowni Plakatu Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP. Młodzi artyści w swoich pracach eksplorują różnorodne aspekty dziedzictwa Strzeleckiego, wykorzystując unikalne podejścia i techniki. Przykładem jest dzieło Karola Bachewicza, który w swoim plakacie wykorzystał motyw starych map Australii, symbolizujących “krwioobieg Strzeleckiego” i jego niegasnącą pasję do odkrywania.

Inną perspektywę prezentuje Zuzanna Kaczmarek, która w swojej pracy posłużyła się minimalistycznym ujęciem, inspirowanym znakiem drogowym “Uwaga kangury”, co ma oddawać nie tylko geograficzną przynależność odkryć Strzeleckiego, ale i lekkość oraz humor, z jakim może być kojarzony.

Wystawa stanowi część szerszych obchodów roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Poznaniu, upamiętniając 150. rocznicę śmierci badacza. Zainicjowane przez Radę Miasta Poznania i Sejm RP wydarzenia mają na celu przybliżenie sylwetki Strzeleckiego szerszej publiczności, podkreślając jego wkład w światową naukę oraz działalność filantropijną, w tym wsparcie dla dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii.

Podróżnik, urodzony w 1797 roku w Głuszynie, jest postacią godną uwagi nie tylko z powodu swoich naukowych osiągnięć, ale i ze względu na humanitarne wartości, którymi się kierował.

Jego imię nosi szereg geograficznych lokalizacji na całym świecie, a w Poznaniu uczczono go m.in. dwoma pomnikami i upamiętnieniem na medalu poznańskiego maratonu.