Ekspozycja jest częścią programu „1918. Zapomniana granica”, w ramach którego postanowiono poruszyć kwestie związane z przebiegiem polsko-niemieckiej granicy. Latem tego roku przeprowadzona została wyprawa badawcza szklakiem wspomnianej granicy, a niedawno postanowiono zgłębić tematykę międzywojennej architektury we wspomnianych miastach. Efekty tych działań można podziwiać właśnie dzięki wspomnianej wystawie.
Została ona zorganizowana także z okazji 15-lecia współpracy regionów Wielkopolski i Branderburgii. Składa się z fotografii przedstawiających wygląd ulic Poznania i Frankfurtu nad Odrą w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wystawa przygotowana została w specjalnym, przystosowanym do przemieszczania kontenerze, który w Poznaniu pojawił się po kilku tygodniach spędzonych w Frankfurcie nad Odrą. W stolicy Wielkopolski na zainteresowanych czekać będzie on aż do 23 listopada.
Magdalena Antoniewicz, pełnomocniczka ds. partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę i koordynatorka projektu „1918. Zapomniana granica” podkreśla, że 2018 rok jest czasem zarówno świętowania przez Polskę 100-lecia odzyskania niepodległości jak i celebrowania przez Niemcy zakończenia pierwszej wojny światowej i rewolucji listopadowej. Dlatego też jej zdaniem ważne było stworzenie przestrzeni do dyskusji w wielokulturowym środowisku i taką przestrzenią jest właśnie omawiana wystawa.
Wstęp na nią jest bezpłatny, a na 30 listopada planowane jest otwarcie kolejnej ekspozycji opierającej się na polsko-niemieckiej współpracy.