Inwestycje w dziedzictwo kulturowe Poznania – kto otrzyma miejskie dotacje na zabytki?

Na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji, Komisja Kultury i Nauki miasta pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały dotyczący finansowania konserwacji zabytków z rejestru zabytków na rok 2024. Plan przewiduje wydatkowanie 1,3 mln zł na prace restauratorskie i budowlane przy zabytkowych obiektach.

 

W trakcie posiedzenia, miejska konserwator zabytków przedstawiła raport z działań wykonanych w 2023 roku. Wśród nich znalazły się prace przy elementach architektonicznych w ważnych dla miasta kościołach, takich jak katedra, oraz konserwacja okien i elewacji wielu budynków. Dzięki tym działaniom udało się zachować i odnowić wiele cennych obiektów w mieście.

W 2024 roku dotacje zostaną przyznane dla jedenastu projektów, które przeszły pozytywną ocenę. Wśród beneficjentów znajdują się zarówno prywatne kamienice, jak i budynki użyteczności publicznej. Dotacje otrzymają m.in. właściciele kamienic przy ulicach Roosevelta, Woźnej i Wodnej, a także przy ulicach Wyspiańskiego, Chełmońskiego oraz Mielżyńskiego, które są znane z zasobów Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Konserwacje przewidziane są również dla kilku kościołów, w tym dla parafii św. Franciszka z Asyżu, Karmelitów Bosych i Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Ponadto, wsparcie finansowe otrzyma budynek Gminy Żydowskiej przy ulicy Stawnej.

Niestety, nie wszystkie wnioski o dotacje zostały zaakceptowane. Wśród tych, które nie otrzymają finansowania w tym roku, są m.in. wiatrak przy ulicy Milczańskiej, Klasztor Bernardynek na ulicy Długiej, oraz Akademia Lubrańskiego – obiekty, które również odgrywają istotną rolę w kulturowym krajobrazie miasta.